Zdravotným poisťovniam chýba odborná diskusia

Martin Vlachynský sa pre Zdravotnícke noviny vyjadril k financovaniu postovní. 17. 09. 2020.

Podľa analytika z inštitútu INESS Martina Vlachynského sa pri rozpočte a dofinancovaní sektora diskutuje každý rok o tom istom. V porovnaní s ostatnými sektormi robí v zdravotníctve problém odvod za poistenca štátu. „My sme pred dvomi alebo dva a pol rokmi vydali publikáciu, v ktorej sme varovali pred tým, aby sa to zmenilo na súčasný systém, ktorý platí od januára. A teda, aby bola jedna globálna suma za poistencov štátu,“ uviedol M. Vlachynský.

Ako spomenul, aktuálna pandémia ukázala, že argument štátnych analytikov, že „to budeme lepšie riadiť a budeme mať viac kontroly nad verejnými financiami“, je chybný. Podľa neho tento mechanizmus ešte prehĺbil krízu v sektore.

„Ak nepríde k radikálnej zmene v platbách za poistencov štátu a dlhodobejšiemu plánovaniu rozpočtu, budú pravidelne vznikať deficity a dofinancovávania budú stále aktuálne,“ myslí M. Vlachynský.

„Každý politik, minister, prichádza s nejakou svojou predstavou, ako by systém mal fungovať. Obávam sa, že sen väčšiny ministrov bol unitár a je unitár. Už len z toho dôvodu, že im dáva oveľa väčšiu moc rozhodovať o systéme, robiť zásahy a tie následne predávať voličom. Keď je viac poisťovní, tie im to kazia,“ zhodnotil analytik.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards