V Považskej Bystrici zavedú bezplatné cestovanie pre seniorov a žiakov základných škôl. Odborník hovorí aj o negatívach

Rádio Regina odvysielala vyjadrenia analytika Martina Vlachynského k bezplatné cestovné pre všetkých starobných dôchodcov a tiež žiakov základných škôl, ktoré zaviedlo od nového roka mesto Považská Bystrica. 5.1.2022

V Považskej Bystrici zavedú bezplatné cestovanie pre seniorov a žiakov základných škôl. Odborník hovorí aj o negatívach

Martin Vlachynský INESS hovorí, že je v prípade takéhoto kroku dôležité v prvom rade vysvetliť, prečo sa peniaze používajú práve na bezplatnú dopravu.

„Často zaznievajú také argumenty, ako napríklad zníženie počtu áut v uliciach, typický prípad estónskeho Tallinu, ktorý má dlhodobo bezplatnú dopravu. Za prvé, nie som si istý, akým spôsobom sa to dosiahne napríklad pri žiakoch a dôchodcoch, ktorí tými autami až tak nejazdia. Ale častokrát vidíme zo sveta práve napríklad z toho Tallinu, že ten očakávaný efekt je častokrát iný, ako na začiatku politici a zákonodarcovia predpokladali,“uviedol Martin Vlachynský.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards