Trump s Junckerom sa dohodli, že sa budú usilovať o nulové clá

Martin Vlachynský sa pre Rádio Expres vyjadril k najnovšiemu vývoju v obchodných sporoch medzi USA a EÚ. 26.7.2018.

Trump s Junckerom sa dohodli, že sa budú usilovať o nulové clá

Mariana Tökölyová, moderátorka: “Koniec clám medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi. Donald Trump a Jean-Claude Juncker nečakane vyriešili niekoľko mesiacov trvajúcu krízu v obchodných vzťahoch. Výnimku však budú mať automobilky a s americkými clami sa bude musieť vysporiadať aj Volkswagen, ktorý vyrába autá v Bratislave. Kompletné info má Tomáš Škarba.”

Tomáš Škarba, redaktor: “Trump s Junckerom sa dohodli, že sa budú usilovať o nulové clá. Kým ešte pred niekoľkými týždňami hovoril Trump, že Európska únia je nepriateľom Spojených štátov, dnes hovorí o fáze blízkeho priateľstva.”

Donald Trump, prezident USA: “Dnešok je veľkým dňom. Skutočne veľkým dňom. Stretli sme sa tu v Bielom dome, aby sme zahájili novú fázu vo vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou. Je to fáza blízkeho priateľstva a silného obchodného vzťahu.”

Tomáš Škarba: "Európska únia začne z Ameriky dovážať obrovské množstvá sóje, a v Európe vznikne viac terminálov, ktoré umožňujú distribúciu skvapalneného zemného plynu z USA. Trump a Juncker sľúbili, že prekopú fungovanie Svetovej obchodnej organizácie, aby zintenzívnili obchod aj v službách v zdravotníckom či chemickom priemysle. Sľúbili, že vyriešia aj otázku ciel na oceľ a hliník, a odvetné clá, ktoré voči USA zaviedla Európska únia.

Podľa analytika INESS Martina Vlachynského nie je otázka ciel určite uzatvorená, a takéto dohody sa rodia veľmi dlho. Zrušenie ciel by však podľa neho výrazne prospelo obom stranám."

Martin Vlachynský, analytik INESS: “Ak celé tie clá na začiatku sa ukážu ako blaf prezidenta Trumpa k tomu, aby doviedol USA a Európsku úniu k nejakej bezcolnej zóne, tak to bude skutočne majstrovský kúsok. Samozrejme, bude škoda, pokiaľ do tohto nebudú spadať aj automobily.”

Tomáš Škarba: “V Európskej únii sú najväčšími vývozcami do USA nemecké automobilky. Luxusné autá vyrába pre americký trh aj bratislavský závod Volkswagenu. Podľa výročnej správy vyvezie koncern do Spojených štátov až 20 percent svojej produkcie. Analytik Vlachynský verí, že automobilka sa s vyššími clami vyrovná a dopad na bratislavský závod by nemal byť veľký.”

Martin Vlachynský: “Je otázne, akým spôsobom sa s týmto dokáže vyrovnať, či budú naďalej natoľko konkurencieschopní, že dokážu predávať na americkom trhu aj s clami. Samozrejme, je to nepríjemné, ale nemyslím si, že… to nejakým úplne zásadným spôsobom dopadne na túto továreň.”

Tomáš Škarba: “Veľké dovozné clá avizoval Trump aj voči Kanade či Číne. Podľa agentúry Interfax sa ale im sám snaží vyhnúť a jeho volebný tím, ktorý si nechal v predstihu v Číne vytlačiť desiatky tisíc volebných plagátov na prezidentské voľby v roku 2020. Na plagátoch je heslo: Made America Great Again! Teda: Urobme Ameriku opäť veľkou!”

Tomáš Škarba, Mariana Tökölyová, Rádio Expres, 26.07.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards