Plynovod na Ukrajinu si zrejme zaplatíme sami (Hospodárske noviny)

Podľa Martina Vlachynského z INESS je plynovod na Slovensko pre Ukrajincov poistkou, aj keď sa v súčasnosti preprava plynu zo západu neoplatí. Ako povedal dňa 19.12.2013 pre Hospodárske noviny, vie si predstaviť, že Ukrajina túto poistku do budúcnosti nezahodí.

Plynovod na Ukrajinu si zrejme zaplatíme sami (Hospodárske noviny)

Na nové potrubie na východ asi od Bruselu peniaze nedostaneme.
Pomoc Ukrajine zrejme bude musieť zaplatiť Slovensko. Hoci nás Brusel tlačí k tomu, aby sme postavili nový plynovod na východ, na projekt nám neprispeje. Pološtátna spoločnosť Eustream totiž podľa informácií HN nedostane na nové potrubie eurofondy.

Plynovod by pritom mal pomôcť Ukrajine znížiť energetickú závislosť od Ruska, vďaka čomu by sa jej malo ľahšie vstupovať do Európskej únie. Konkrétne náklady na projekt zatiaľ nie sú známe. Samotná Európska komisia včera na otázky HN o jeho financovaní priamo nereagovala.

Čakanie na podpis memoranda

Náš prepravca je však už pripravený na to, aby podpísal dohodu o budúcich dodávkach plynu s ukrajinským partnerom – spoločnosťou Ukrtransgas. „Cieľom dokumentu je vyjadrenie úmyslu a preskúmanie možnosti vybudovania technického riešenia pre reverzný tok plynu smerom na Ukrajinu,“ vysvetlil hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Zároveň dodal, že momentálne nie je jasné, kedy obe strany memorandum podpíšu. Ukrajinský minister pre energetiku Eduard Stavitsky ešte pred dvomi týždňami avizoval, že by sa tak malo stať počas minulého týždňa. Napokon sa dohoda posunula na neurčito.

Odklad podpisu memoranda zrejme súvisí aj s utorňajším stretnutím ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča a ruského lídra Vladimíra Putina. Moskva podala Kyjevu výraznú pomoc v podobe pôžičky vo výške 15 miliárd dolárov a navyše 30-percentnú zľavu na plyn. Putin si tak chce upevniť svoj vplyv na Ukrajine.

Plynovod sa nemusí oplatiť

Práve drahý plyn zväčšoval napätie medzi Ruskom a Ukrajinou, čo v roku 2009 viedlo k odstaveniu dodávok z východu na západ. Brusel si aj preto chce získať Ukrajinu tak, že pomôže Kyjevu, aby nebol do takej miery vydierateľný Moskvou. K tomu by malo prispieť aj Slovensko, a na pomoci by zarobilo. Eustream by totiž inkasoval od Ukrajincov poplatky za prepravu plynu.

Po utorňajšom geste Putina je však otázne, či sa nám oplatí investovať do nového potrubia. Ukrajina by podľa medializovaných informácií mala platiť za plyn podstatne menej, než odberatelia v západnej Európe. Práve oni pritom mali predávať Kyjevu plyn za výhodnejšiu cenu cez náš plynovod. „Ak je informácia o zľave pravdivá, je otázna ekonomická podstata projektu,“ zhodnotil analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan.

Poistka pre Kyjev

Na druhej strane ukrajinskí predstavitelia doteraz jasne nepovedali, či chcú od projektu odstúpiť alebo nie. Podľa analytika INESS Martina Vlachynského je plynovod na Slovensko pre Ukrajincov poistkou, aj keď sa v súčasnosti preprava plynu zo západu neoplatí. „Viem si predstaviť, že Ukrajina túto poistku do budúcnosti nezahodí.“

Faktom však je, že pokiaľ Ukrajinci nebudú plynovod využívať, pre nášho prepravcu je zbytočný. Podľa Marčana by si preto mal Eustream pred prípadnou investíciou vypýtať od Kyjeva záväzok.

Ohlasy na ukrajinsko-ruskú dohodu

„Vždy sme mali záujem o to, aby sa udržali tradičné obchodné, ale aj iné vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom. Inými slovami, ak diskusia v Moskve pomohla znormálniť ich vzťahy a je v súlade s asociačnou zmluvou, ktorú schválil ukrajinský parlament, môžeme takýto vývoj len uvítať.“

Štefan Füle, eurokomisár pre rozširovanie EÚ

„Janukovyč sa vzdal ukrajinských národných záujmov, vzdal sa nezávislosti a nádejí na lepší život pre všetkých Ukrajincov.“

Vitalij Kličko, líder ukrajinskej opozičnej strany UDAR

„Je absolútne škandalózne, ako Rusko využilo hospodársky neutešenú situáciu na Ukrajine vo svojom vlastnom záujme a tiež, aby zabránilo podpísaniu asociačnej dohody s EÚ. Pravdaže, násilné správanie ukrajinských bezpečnostných síl voči pokojným demonštrantom bolo tiež škandalózne.“

Frank-Walter Steinmeier, nemecký minister zahraničných vecí

„Moskva dala Kyjevu to, čo EÚ nemôže dať: záchrannú finančnú pomoc. Kontrast s chabou ponukou EÚ je drastický. Voľba je zrejmá.“

Alexej Puškov, predseda výboru ruskej štátnej dumy pre medzinárodné záležitosti.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 19.12.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards