Prvé kolo boja o pôdu skončilo prehrou

Máte po starých rodičoch kdesi slušný kus pôdy. Družstvo vám za ňu platí smiešne nájomné a niekedy ani neplatí. Kvári vás bedrový kĺb a vaša stará favoritka sa rozsýpa pod rukami. Rozhodnete sa teda, že pôdu predáte šikovnému podnikateľovi zo susedného okresu. Ten po rokoch získavania skúseností na prácach v Nemecku rozbehol biznis s pestovaním špargle. Vy si zaplatíte operáciu, kúpite síce rumunské, ale nové auto a ostane aj na dovolenku v Chorvátsku, veď pri mori ste boli naposledy v Bulharsku v 87-mom.

Prvé kolo boja o pôdu skončilo prehrou

Situácia na Slovensku vôbec nie výnimočná – aspoň dosiaľ. Po novom to už nebude takéto ľahké, bude to takmer nemožné. Novela zákona o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy totiž bude majiteľov pôdy nútiť predávať pôdu len miestnym družstvám a farmám a za úradne stanovenú cenu.

Ministerstvo argumentuje bránením pôdy pred cudzincami a výstavbou. Oba argumenty sú nezmyselné, ako sme už dávnejšie písali na blogu. V zdôvodnení chýbajú čísla. Niet sa čo diviť, na nich by bolo jasne vidieť, že ku predaju pôdy cudzincom a k jej premene na stavebné parcely prichádza v zanedbateľnej miere (v rokoch 2007-2012 sa na stavebné parcely zmenilo 0,2% celkovej plochy poľnohospodárskej pôdy), ktorá nijak Slovensku neškodí.

Práve naopak. Novela poškodí desiatky tisíc drobných vlastníkov pôdy, pre ktorých toto aktívum výrazne stratí na cene. Mnohí z nich žijú práve v okresoch s vysokou nezamestnanosťou, kde ešte neprišlo k väčším zmenám vlastníkov. Ich možnosti prilepšiť si predajom nehnuteľnosti poklesli. Poškodí to aj slovenské poľnohospodárstvo, keďže táto novela pomáha starým, až príliš často zúfalo neefektívnym družstvám a sťažuje vstup na trh pre nových hráčov. A je jedno či domácim, alebo zahraničným.

INESS sa spolupodieľal na hromadnej pripomienke ku tejto novele, ktorú podpísalo takmer 800 ľudí. Na rozporovom konaní však námietky neboli uznané a novela postupuje najprv na rokovanie vlády a potom do  parlamentu.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards