Dobrovoľné príspevky na dôchodok Slovákov zatiaľ neočarili. Boja sa aj zásahu politikov (Aktualne.sk)

Pre sporiteľa je výhodné uvažovať aj o iných formách investícií, povedal pre portál Aktualne.sk dňa 8.12.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Dobrovoľné príspevky na dôchodok Slovákov zatiaľ neočarili. Boja sa aj zásahu politikov (Aktualne.sk)

Aj vy ste už dostali domov obálku od Dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) a v nej to, ako nesmierne si vás vážia? A k tomu vám ponúkajú možnosť dobrovoľných príspevkov. Sporenie na dôchodok je dnes nevyhnutnou cestou, ale nahádzať všetky peniaze do jedného balíka prináša svoje riziká. Sporitelia to pochopili.

 Od januára tohto roka ponúkajú DSS-ky svojim klientom možnosť navýšenia vlastných úspor. Posielaním sumy, ktorú sami zvážite ako dostatočnú, si tak do druhého piliera zvyšujete konečnú sumu. A z tej vám potom bude vyrátaný dôchodok. Je na vás koľko a kedy si pridáte k svojim našporeným peniazom a dokonca aj ako. Buď sa dohodnete so zamestnávateľom alebo sa spoľahnete na seba.
Šetrenie v praxi

DSS-ky vraj takto ponúkajú budúcim dôchodcom viac. Dobrovoľné príspevky sú totiž daňovo zvýhodnené. Až do výšky dvoch percent zo základu dane sú nezdaniteľnou časťou základu dane sporiteľa.

Ako vyzerá daňová úspora:

Ak sa pri 800 eurovom mesačnom plate za rok rozhodnete dobrovoľne si prispieť 166 eur, usporíte na daniach viac ako 31 eur.
Ak mesačný plat navýšime na 1500 eur a prispejete si ročne 311 eur, reálne na daniach usporíte približne 60 eur.
Sporitelia príspevkom neveria

Oslovili sme všetky Dôchodkové správcovské spoločnosti a zistili sme, že slovenskí sporitelia sú v tomto smere opatrní. „Výrazný vplyv na rozhodovanie zohrávajú neustále meniace sa podmienky v druhom pilieri a celkovo nestabilné prostredie ohľadom dôchodkového systému,“ vysvetlil Jaroslav Pilát, člen predstavenstva Prvej Penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky.

Podľa vyjadrení jednotlivých DSS-iek bol najväčší záujem začiatkom roka a postupne iba upadal. VÚB banka potvrdila dokonca minimálny záujem. „Dobrovoľne si na dôchodok aktuálne prispieva len asi 400 sporiteľov, čo predstavuje 0,2 percenta. Podľa slov Viktora Kouřila, predsedu predstavenstva VÚB Generali DSS si za 11 mesiacov v tomto roku prispeli sporitelia dokopy sumou 150 tisíc eur. To svedčí aj o tom, že ľudia neprispievajú vysokou sumou peňazí. V priemere je to len 15 až 40 eur na sporiteľa.

Zatiaľ čo väčšina DSS-iek ráta svojich dobrovoľných sporiteľov na stovky, jedine Miroslav Kotov z Allianz - Slovenskej DSS-ky vidí tento spôsob šetrenia si peňazí pozitívne. Zdôraznil, že sporiteľov, ktorí reálne u nich využili túto možnosť je doteraz rádovo v tisícoch. Dokonca rátajú, že so stabilizáciou legislatívy v druhom pilieri bude ich počet v budúcnosti rásť. Rovnako môžu  tomu dopomôcť aj stále klesajúce možnosti prvého piliera, čím sa podľa Kotova dodatočné- dobrovoľné- sporenie na dôchodok stáva nevyhnutnosťou.
Politické riziko vložených peňazí

Prečo sa vlastne možnosť našporiť si viac neuchytila? Dôvodov je hneď niekoľko. Napriek tomu, že vaše peniaze sú daňovo zvýhodnené a sú spojené s nízkymi nákladmi na správu úspor, len tak ľahko sa k nim nedostanete, hovorí analytik Radovan Ďurana z INESS.

Pevné miesto nemajú dobrovoľné príspevky ani na politickej pôde, a tak predstavujú ďalej aj politické riziko. „Pre sporiteľa je výhodné uvažovať aj o iných formách investícií,“ upozorňuje na záver Ďurana.

Andre Mačošková

Aktualne.sk, 8.12.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards