Iness podá hromadnú pripomienku k novele o starobnom dôchodkovom sporení (Hlavné správy)

Portál Hlavné správy priniesol dňa 4.12.2013 informáciu o hromadnej pripomienke, ktorej iniciátorom je INESS.

Iness podá hromadnú pripomienku k novele o starobnom dôchodkovom sporení (Hlavné správy)

Bratislava 4. decembra (TASR) – Inštitút ekonomických a sociálnych analýz (Iness) vyzýva občanov Slovenskej republiky, aby podporili hromadnú pripomienku k návrhu zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Inštitút je totiž presvedčený, že zmeny, ktoré v novele navrhuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, sú v rozpore s pravidlami, za ktorých sporitelia vstupovali do druhého dôchodkového piliera a zákon taktiež po novom podľa Iness výrazne obmedzí právo sporiteľov nakladať so svojimi úsporami.

Podľa Iness mnohí zo sporiteľov vstúpili do druhého piliera okrem iného aj preto, že mal umožniť takzvaný programový výber. Znamená to, že po zakúpení minimálneho doživotného dôchodku mal mať sporiteľ možnosť zvyšok úspor vybrať vo viacerých splátkach alebo jednorazovo. "Úspory sporiteľov tak boli relatívne dostupné a sporitelia sa mohli slobodne rozhodnúť, aký druh zabezpečenia je pre nich v dôchodkovom veku najlepší. Pre niekoho to mohlo byť predčasné splatenie hypotéky, pre iného zase vytúžené cestovanie, odkladaná operácia z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov, či zvýšenie životného štandardu," tvrdí Iness s tým, že ministerstvo práce chce sporiteľov o túto slobodu v nakladaní s úsporami pripraviť. Inštitút sa preto rozhodol podať k tomuto zákonu hromadnú pripomienku.

Rezort práce v novele zákona totiž navrhuje, aby si prostredníctvom programového výberu mohli čerpať penzie iba tí dôchodcovia, ktorých dôchodok dosiahne najmenej štvornásobok životného minima. "Nový návrh by mal umožniť len zhruba dvom až piatim percentám sporiteľom získať svoje úspory aj inak ako zakúpením doživotného dôchodku. Len tí, ktorých čisté dôchodkové príjmy budú viac ako 800 eur, si budú môcť vybrať úspory. Budú si ich môcť vyberať minimálne počas desiatich rokov, alebo, ak ich úspory nevystačia na 10-ročný výber, maximálne v mesačnej výške 200 eur," tvrdí Iness.

Rezort práce v novele zákona plánuje tiež od budúceho roka zrušiť podmienku sporiť si na dôchodok v druhom pilieri minimálne desať rokov. Jedinou podmienkou, aby človek mohol čerpať nasporené prostriedky, by tak bolo dosiahnutie dôchodkového veku. Viacerými zmenami v zákone sa chce ministerstvo vyhnúť tomu, aby ľudia na dôchodku padli do "sociálnej siete".

Hlavné správy, 4.12.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards