Kažimír zrejme dodrží svoj sľub Bruselu (Hospodárske noviny)

Vláda na výdavkovej strane šetriť ani nezačala, pričom priestor na úspory je vo verejnej správe obrovský, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 3.12.2013 Ján Dinga z INESS.

Kažimír zrejme dodrží svoj sľub Bruselu (Hospodárske noviny)

Rozpočet Ku koncu novembra bol plánovaný schodok vyčerpaný výrazne menej než vlani.

Firmy kvôli nemu musia platiť vyššie dane. Živnostníci zas odvádzajú do poisťovní o desiatky eur navyše. Druhý penzijný pilier sa kvôli nemu výrazne oslabil. A v súčasnosti sa zdá, že práve vďaka týmto peniazom kabinet Roberta Fica dosiahne v tomto roku svoj hlavný cieľ a sľub Bruselu – znížiť deficit pod tri percentá. Ako ukázali výsledky plnenia rozpočtu ku koncu novembra, zatiaľ sa plánovaný schodok naplnil na vyše 63 percent. Na porovnanie, v rovnakom období vlaňajška to bolo o takmer deväť percentuálnych bodov viac.

Sme lepší, odkazuje Kažimír

Rozpočet sa vyvíja lepšie, ako bolo naplánované – reagoval na aktuálne čísla rezort financií. A vo väčšej miere mu veria aj ekonómovia. Ako ukázali výsledky Klubu ekonomických analytikov, pravdepodobnosť stlačenia sekery je 47 percent. Ešte v októbri bola podľa klubu 35 percent.

Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Martina Baláža pritom k lepšiemu plneniu rozpočtu prispieva najmä nižší transfer Sociálnej poisťovni. Pre zníženie príspevku sporiteľov z deviatich na štyri percentá štát dotuje poisťovňu výrazne menej než predtým. „Taktiež sú medziročne vyššie daňové príjmy,“ dodal Baláž. V praxi tak štát vyberá viac aj vďaka zlepšeniu domácej spotreby. Tá v druhom štvrťroku rástla prvýkrát od krízy.

Zabrali zrejme tiež vyššie dane, ktoré vláda prijala od začiatku tohto roka. Tie však na druhej strane poškodzujú podnikateľské prostredie – odkázal pred časom analytik INESS Ján Dinga. „Naopak, na výdavkovej strane šetriť ani nezačala, pričom priestor na úspory je vo verejnej správe obrovský.“
 
Hrozby z Bruselu

Práve dosiahnutie tohto plánu je pre Slovensko mimoriadne dôležité. Na jednej strane musíme dostáť nášmu záväzku Európskej komisii, že deficit stlačíme pod trojpercentnú hranicu, inak by sme museli platiť pokutu. Druhým dôležitým faktorom je dôvera investorov na finančných trhoch. V súčasnosti si totiž požičiavame za mimoriadne nízke úroky a prekročenie plánu by nás o túto výhodu mohlo pripraviť.

Podľa Dingu však ani takéto znižovanie sekery nie je dostatočné. „Trojpercentný deficit stále znamená, že štát minie o vyše dve miliardy eur viac, ako vyberie. Cieľom zodpovedného hospodárenia by mal byť vyrovnaný rozpočet.“

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 3.12.2013

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards