Miláno chce zaviesť vlastné peniaze (Hospodárske noviny)

Podľa Martina Vlachynského z INESS, na to, aby peniaze získali dôveru ľudí a stali sa skutočným platidlom, musia byť akceptované čo najviac subjektmi na čo najväčšom území. Ako ďalej uviedol pre Hospodárske noviny dňa 14.2. 2013, mali by byť kryté nejakou podkladovou hodnotou – komoditou alebo zlatom. 

Miláno chce zaviesť vlastné peniaze (Hospodárske noviny)

Separatisti zo severného Talianska sa chystajú spraviť dôležitý krok na ceste k nezávislosti. Lídri talianskej xenofóbnej Ligy severu, ktorá je najväčším spojencom expremiéra Silvia Berlusconiho, tvrdia, že zvažujú podporiť vznik lokálnej severotalianskej meny. „Vytvorenie alternatívnej meny sa môže v prípade ekonomických problémov ukázať ako veľká výhoda a významne tak pomôcť firmám,“ povedal šéf Ligy severu Roberto Maroni vo videorozhovore pre internetové vydanie talianskeho denníka Il Giorno. 

Kontroverzný návrh 

Nová mena by sa používala v severotalianskom regióne Lombardsko s bohatou obchodnou metropolou Miláno. Práve tento región je baštou Ligy severu, ktorá tu kandiduje v regionálnych voľbách. 
 
Strana pritom v minulosti avizovala ako svoj cieľ vytvorenie vlastného štátu na severe Talianska, ktorý by mal názov Padánia, podľa tamojšej rieky Pád. Tento plán však dočasne odložila. „Scenár vytvorenia novej meny momentálne analyzujeme,“ povedal Maroni. 
 
Podľa neho v Európe existuje už trinásť prípadov, keď regióny zaviedli lokálne peniaze, ktoré používajú súbežne s oficiálnymi menami. Na analýzach pracujú odborníci z milánskej Bocconiho univerzity, kde ekonómiu svojho času prednášal aj odchádzajúci premiér Mario Monti. Experti na ekonomiku sú však v súvislosti Maroniho plánom skeptickí.
 
„Na to, aby peniaze získali dôveru ľudí a stali sa skutočným platidlom, musia byť akceptované čo najviac subjektmi na čo najväčšom území. Mali by byť kryté nejakou podkladovou hodnotou – komoditou alebo zlatom,“ povedal pre HN ekonomický analytik spoločnosti INESS Martin Vlachynský. Samotnú myšlienku paralelných mien však víta. Konkurencia je prospešná, a to podľa neho platí aj pre peniaze. 
 
Berlusconiho spojenec Maroni v blížiacich sa parlamentných voľbách v Taliansku koncom februára kandiduje na post guvernéra Lombardska. Liga severu má podľa prieskumov medzi Talianmi asi 5-percentnú podporu. Hoci strana upustila od svojho plánu na vytvorenie štátu Padánia severne od rieky Pád, naďalej ostáva silne euroskeptická.
 
Liga severu je tiež významným spojencom Silvia Berlusconiho, ktorého strana Ľud slobody dosahuje v prieskumoch asi 20-percentnú podporu. Berlusconiho koalícia tak v prieskumoch figuruje na druhom mieste. Najväčšie šance vyhrať má stredoľavá koalícia pod vedením Demokratickej strany. 
 
 
INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards