Lovec záchranca

Koncom novembra americký úrad  Fish and Wildlife Service vyslyšal petíciu a začal posudzovať umiestnenie afrického leva na zoznam ohrozených druhov. To znamená, že do USA je odteraz zakázané dovážať akékoľvek produkty z leva afrického, bez ohľadu na to, či boli získané v krajine pôvodu legálne.

Lovec záchranca

Za posledného pol storočia sa svetová populácia levov prepadla o 75%, z čoho sú vinení najmä lovci. Ako však upozorňuje Terry Anderson z Property and Environment Research Center, opak môže byť pravdou.

Ľudia, ktorí si pred protestom proti loveniu afrických zvierat kúpia na posilnenie kenskú free-trade čokoládu, si často neuvedomujú, že ich africký farmár je zároveň najväčším nepriateľom leva a množstva iných divých zvierat. Pokiaľ budú divoké zvieratá pre miestnych ľudí len nákladným susedom, ohrozujúcim ich dobytok, budú sa ich snažiť vytlačiť. Hoci je v Keni lov levov zakázaný už takmer 40 rokov, počet levov sa za ostatné polstoročie prepadol o 90%. Chudobný africký farmár denne bojujúci o potravu pre svoje deti sotva nájde pochopenie pre túžbu západných ľudí chrániť divé africké zvieratá za každú cenu, hoci drvivá väčšina z nich leva či slona neuvidí inak, ako v miestnej zoologickej záhrade.

Kým v spomínanej Keni kráľ zvierat pomaly ale isto smeruje ku svojmu koncu, v Tanzánii žije najväčšia levia populácia v Afrike – zhruba 15 000 kusov (polovica afrických levov) – napriek tomu, že je tam lov legálny. Cena za odlov leva môže presahovať až 100 000 dolárov a to si už každý správca parku rozmyslí, či takúto zlatú baňu prenechá aj svojim deťom.

Ešte zaujímavejšie dáta sú v prípade slonov. Pri nich sa cena legálneho odlovu začína niekde okolo 20 000 dolárov, no ani nižšie ceny nezabránili tomu, aby populácia slonov v Botswane (kde je lovecký turizmus na jednej z najvyšších úrovní v Afrike) narástla z 8000 kusov v roku 1960 na 123 000 kusov v roku 2003.

Znemožnenie legálneho lovu tak znamená, že divoké zviera už nie je pre domácich skvelým zdrojom obživy, o ktorý sa treba starať, ale len škodcom, prípadne korisťou, ktorá nikomu nepatrí a ktorú treba zabiť a rýchlo utiecť. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards