Slovákov zatiahli do hry, ktorú drží pri živote viera (TVNoviny.sk)

Podľa  Juraja Karpiša z INESS zlom inflácie príde skôr. Ako uviedol pre TVNoviny.sk dňa 20.9. 2012, nedokážem síce predpovedať kedy, ale vysoká inflácia sa spustí.

 

Slovákov zatiahli do hry, ktorú drží pri živote viera (TVNoviny.sk)

V konečnom dôsledku, iné ako viera už asi neostáva.

 

Svet a aj Slovensko sa ocitli v hre, ktorú drží pri živote viera, že môže ďalej fungovať, hoci podľa logiky by mal veľmi rýchlo nastať kolaps. Ide o takzvané tlačenie peňazí.

V minulosti sa opakovane stalo, že keď sa štáty pokúsili vyriešiť reálne ekonomické problémy vyrábaním nových peňazí, ľudia im prestali dôverovať, zrýchlilo sa ich znehodnocovanie, až napokon prepukla hyperinflácia a ekonomika sa zrútila.

 Skeptici naďalej tvrdia, že raz to "prasknúť" musí.

Všemocný dolár

Ďalšie kolo širokej diskusie o hrozbe hyperinflácie vyvolali nedávne rozhodnutia Európskej centrálnej banky a amerického FED-u, že budú nakupovať štátne dlhopisy.

V prípade Európy má opatrenie zabezpečiť, aby krachom ohrozeným krajinám nerástli úroky na nové pôžičky. Investori totiž ich zvyšovaním "odmeriavali" strácanie vlastnej dôvery, že Španielsko či Taliansko dokážu dlhy splatiť.V USA má zase "tlačenie" peňazí zabrániť prepadu ekonomiky.

Odvrátenou stranou procesu je, že najmä dlh USA rastie dramatickým tempom.

Napriek tomu Američanom úročenie nerastie a "hŕby" očakávaných nových dolárov ani nespôsobujú paniku, že sa z nich stanú bezcenné papiere.

V dolároch totiž drží obrovské bohatstvo celý svet a jeho znehodnotením by stratili veľa napríklad aj Číňania. Prípadnému rastu cien by zase mal brániť pokles dopytu spôsobený vracajúcou sa recesiou.

Chronická choroba

Obhajcovia "tlačenia" peňazí zväčša neponúkajú presnejší scenár, ako dlho môže táto prax pokračovať. Podľa jedného z mála konkrétnejších odhadov vraj aj 10 či 15 rokov.

Dlhodobý kritik doterajšej formy boja s krízou Juraj Karpiš z bratislavského mimovládneho inštitútu INESS je presvedčený, že zlom príde skôr. Nedokáže síce predpovedať kedy, ale vysoká inflácia sa podľa neho spustí.

Podobne sa vyjadril aj riaditeľ Saxo Bank pre strednú a východnú Európu Karol Piovarcsy. "História nám už niekoľkokrát potvrdila, že centrálne zásahy štátov do hospodárstva sú neefektívne a pre trhovú ekonomiku často devastujúce," poznamenal.

V súčasných opatreniach centrálnych bánk vidí len odsúvanie problémov do budúcnosti, pričom lepšie by podľa neho bolo, ak by sa začali riešiť čo najskôr.

"Presne ako v prípade zdravotného problému, tak aj v ekonomike je lepšie podstúpiť krátkodobú bolesť, ako nechať problém prerásť v chronickú chorobu," dodal.

Miroslav Grman

TVNoviny.sk, 20.9. 2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards