Klamstvá do poslednej sekundy

„Keď sa situácia stáva vážnou, musíte klamať!“ - šéf eurogroup Jean-Claude Juncker

Otvorené klamanie do očí občanov EÚ sa stalo bežným nástrojom euroúradníkov, ktorí za zavretými dverami rozosielajú stovky miliárd EUR daňových poplatníkov kade-tade. Hoci viacerí nezávislí ekonómovia a think tanky, medzi nimi aj INESS, už dlhšiu dobu upozorňovali, že situácia Španielska je neudržateľná, z oficiálnych zdrojov sršal predstieraný optimizmus, ktorý sa neskôr zmenil na frašku. Dajme si spolu malý exkurz do nedávnej minulosti

Klamstvá do poslednej sekundy

Len pre pripomenutie, Španielsky problém nevznikol včera:

2/12/2010 - Španielsko nepožiada EÚ o finančnú pomoc. Španielsky premiér Jose Luis Rodriguez Zapatero vo štvrtok vylúčil, že krajina požiada o finančnú pomoc z fondov Európskej únie.

7/4/2011 - Španielsko tvrdí, že nepožiada o pomoc. Španielsko nebude nasledovať susedné Portugalsko a nepožiada zahraničie o pomoc. Vo štvrtok to vyhlásila španielska ministerka hospodárstva Elena.

13/4/2011 - Španielsko zrejme nepožiada o pomoc, tvrdí šéf eurovalu. Španielsko dosiahlo obrovský pokrok pri konsolidácii svojho rozpočtu a o pomoc z Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) pravdepodobne nepožiada, vyhlásil šéf fondu Klaus Regling.

Pred rokom či dvoma sa ešte mohlo jednať o ekonomický analfabetizmus. No tvrdiť, že žiadna pomoc nie je treba minútu pred tým, ako zodvihnem telefón a o pomoc požiadam, už ťažko môže byť nevedomosť:

17/5/2012 – Španielsko popiera run na banky. Minister Fernando Jimenez Latorre dodal, že Bankia – konglomerát siedmych malých bánk sformovaný v roku 2010 – má „enormnú silu“.

30/5/2012 – Španielsko popiera, že plán na záchranu Bankie bol prezentovaný ECB. Minister Luis de Guindos v stredu pre médiá poprel správy, že vláda predložila ECB plán na rekapitalizáciu Bankie cez úverové nástroje ECB.

30/5/2012 – ECB odmieta správy o rekapitalizície Bankie. ECB nebola konzultovaná a nevyjadrila žiadnu pozíciu na plány španielskych úradov rekapitalizovať hlavnú španielsku banku.

31/5/2012 – Španielsko odmieta „nezmyselné“ správy o bailoute od MMF. Španielsky minister hospodárstva odmietol reči o požiadavke na bailout od MMF ako „nezmyselný“.

31/5/2012 – Šéfka MMF Lagarde odmieta rozhovory o pôžičke pre Španielsko. Christine Lagarde rázne odmietla, že rokujú o záchrannom pláne pre Španielsko. „Absolútne nie. Neexistuje štúdia záchranného programu MMF pre Španielsko alebo diskusia o takej možnosti, v žiadnom prípade.“

3/6/2012 – Španielsko odmieta, že by ho Nemecko žiadalo použiť EFSF. "Nebol žiaden tlak, žiadna požiadavka minulý týždeň, ani pred tým,“ povedal hovorca španielskej vlády.

6/6/2012 (streda) – Španielsko popiera bailout pre banky. Španielsky minister hospodárstva bol donútený poprieť správy, že Španielsko zháňa medzinárodnú pomoc pre svoje banky.

8/6/2012 (piatok) – Madrid poprel pomoc. Minister financií Fernández Currás povedal, že informácie o žiadosti o pomoc sú falošné. Nepožiada o ňu dovtedy, kým nebude mať informácie o stave bankového sektora od audítorských firiem a Medzinárodného menového fiondu (MMF), ktorý ich zverejní v pondelok.

Mala aj slovenská vláda dáky názor? Prekvapujúco mala:

8/6/2012 (piatok, 16:45) - Španielsko o pomoc nepožiada. Bude čakať. Slovenský minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) špekulácie o telekonferencii "absolútne popiera". "Úlohou ministrov financií nie je šíriť paniku. Nebudem sa podieľať na kampani médií alebo niektorých konkrétnych politikov, ktorí žijú v duchu čím horšie, tým lepšie, " vyhlásil Kažimír na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

V tomto duchu všetci vytrvali až do posledného okamihu:

9/6/2012 (sobota, minúty pred telekonferenciou, na ktorej sa dohodla pomoc). Španielsko: bailout nie je nutný. "Nenastala žiadna zmena," odpovedala hovorkyňa na otázku, či vláda zmenila svoju včerajšiu pozíciu čeliac intenzívnym tlakom.

Ak ste si neurobili záver po klamstvách o Grécku, môžete si ho utvoriť teraz. O tom, koľko pošlú slovenskí daňoví poplatníci španielskym bankám, sa dočítate v nasledujúcom článku.

A pre pripomenutie,

podobný článok z februára

Článok pôvodne vyšiel na eurokriza.sk

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards