SDKÚ-DS: Zrušenie rovnej dane zasiahne najmä občanov a malé firmy! (TASR)

Ako povedal Richard Ďurana z INESS pre TASR dňa 25.5. 2012, my si vlastne zatvárame dvere pred zahraničnými investormi a pred prílevom kapitálu, bez ktorého je rast produktivity práce na Slovensku takmer nemožný

SDKÚ-DS: Zrušenie rovnej dane zasiahne najmä občanov a malé firmy! (TASR)

Namiesto toho, aby vláda Smeru-SD znižovala deficit najmä šetrením verejných výdavkov, pripravuje opatrenia, ktoré negatívne dopadnú hlavne na bežných občanov, živnostníkov a malé firmy. V reakcii na pripravované zvýšenie dane z príjmu právnických osôb a zrušenie rovnej dane pre fyzické osoby to tvrdí podpredseda opozičnej SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

 "V čase krízy je potrebné naštartovať hospodárstvo tak, aby sa vytvárali nové pracovné miesta. To sa však zvyšovaním priamych daní nikdy nepodarilo, práve naopak," upozorňuje. Zmena bude podľa neho znamenať zníženie atraktívnosti Slovenska pre investície, a  teda aj zníženie tvorby nových pracovných miest.

Zámery Smeru-SD idú nesprávnym smerom

"Slovensko pritom už má historickú skúsenosť, že zníženie daní, spolu z ďalšími reformami, ktoré v minulosti zaviedla SDKÚ-DS, prinieslo krajine najvyšší hospodársky rast, rekordné zníženie nezamestnanosti a zvýšenie životnej úrovne našich občanov. Z tohto pohľadu idú zámery Smeru-SD úplne nesprávnym smerom," uzatvára Štefanec.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vo štvrtok (24.5.) avizoval, že firmy pôsobiace na  Slovensku by mali od budúceho roka platiť zo svojich príjmov namiesto doterajších 19 % jednotne vyššiu sadzbu 23 %. Pri fyzických osobách zostane súčasná 19-% daň len na príjmy do určitej hranice, ktorá ešte nie je presne stanovená. Nad tento limit sa zvýši pravdepodobne na 25 %.

Vláda odôvodňuje tento krok potrebou konsolidácie verejných financií, pričom chce peniaze získať predovšetkým od bohatších, ktorí si to môžu dovoliť. Odmieta preto napríklad zvýšenie dane z pridanej hodnoty (HDP), ktoré by mohlo rovnako priniesť do rozpočtu významné dodatočné príjmy.

Vyššie dane spomalia ekonomický rast

Ekonomickí analytici majú voči plánovanému zvýšeniu daní viaceré výhrady. Podľa Richarda Ďuranu z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) nie je zvyšovanie daní momentálne vôbec potrebné, nakoľko existujú aj iné možnosti, ako konsolidovať verejné financie. "Stále existuje obrovský priestor na úspory," povedal Ďurana.

Zvyšovanie daní má negatívny efekt nielen na existujúce podniky, ale je to takisto negatívny signál pre zahraničných investorov. Tí sú pre krajinu dôležití, nakoľko Slovensko je podľa Ďuranu stále podkapitalizované. "My si vlastne zatvárame dvere pred zahraničnými investormi a pred prílevom kapitálu, bez ktorého je rast produktivity práce na Slovensku takmer nemožný," upozornil Ďurana a dodal, že bez rastu produktivity neporastie ani životná úroveň obyvateľov.

Podľa Pavla Kárásza zo  Slovenskej akadémie vied (SAV) takisto nejde o optimálne riešenie, no je potrebné ešte počkať na ďalšie kroky vládneho kabinetu. Plošné zvýšenie daní z príjmu pre právnické osoby a progresívna daň pre fyzické osoby bude totiž znamenať zníženie hospodárskeho rastu slovenskej ekonomiky. "Tento krok by mal byť vykompenzovaný pro-rastovými opatreniami," povedal dnesKárász.

Dodal, že v prípade nutnej konsolidácie verejných financií je vo všeobecnosti lepšie najprv vyčerpať opatrenia, ktoré rast nespomalia. Takisto Ďurana navrhuje iné riešenia. Ako prvé by sa podľa neho malo odstrániť plytvanie s verejnými financiami. Nasledovať by mal audit štátnych príspevkových a rozpočtových organizácií, ako aj adresovanie sociálnych platieb len ľuďom, ktorí dávky naozaj potrebujú.

V prípade plánovaného zvýšenia daní je otázny reálny príspevok tohto kroku k vyšším príjmom štátu. S najväčšou pravdepodobnosťou sa totiž zvýši podiel daňových únikov. Toto riziko je podľa analytika SAV Vladimíra Baláža vyššie pri progresívnom zdanení fyzických osôb, než pri plošnom zvýšení dane z príjmu súkromných spoločností.

Kým všetky firmy budú pravdepodobne platiť namiesto 19 % daň 23 %, fyzické osoby odvedú štátu viac len pri príjme vyššom ako 3000 eur. O presnej hranici však vláda ešte neinformovala. "Vytvárajú sa tam možnosti všelijakých daňových únikov, presúvania príjmu medzi príbuznými, a tak ďalej. Ja by som osobne ustál, keby tam tá progresivita nebola," uviedol Baláž. Ako dodal, so zvýšením dane súhlasí, ale s progresivitou nie.

TASR

Plus 7 dní, 25.5. 2012 Hospodárske noviny, 26.5.2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards