Euroval ide do vlády (Hospodárske noviny)

Ak ignorujeme Grécko, pri ktorom už ani nie je isté, či bude do spustenia ESM v eurozóne ako ďalší kandidát na pomoc je Španielsko. Množstvo tamojších bánk je nesolventných a samotný španielsky štát nemá ani na financovanie všetkých vlastných výdavkov nieto ešte záchranu bánk. Ďalšou problematickou krajinou je Portugalsko, ktoré už pomoc čerpá, no pravdepodobne bude potrebovať ďalšiu, vysvetľoval pre Hospodárske noviny dňa 18.5. 2012 Juraj Karpiš z INESS.

Euroval ide do vlády (Hospodárske noviny)

Záchrana eura. Rezort financií predložil návrh na vznik trvalého fondu.

Slovensko prispeje do Európskeho mechanizmu pre stabilitu, teda trvalého eurovalu, už v lete sumou 131,84 milióna eur. Tento rok to ešte utiahne z vlastných zdrojov. Na ďalšie splátky si však bude musieť požičať. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý by mal upravovať fungovanie nového fondu na záchranu zadlžených štátov, ktorý predložilo na pripomienkové konanie ministerstvo financií.

Prví žiadatelia o pomoc

Oslovení analytici sa zhodli, že v blízkom čase hrozí využitie pomoci z trvalého eurovalu Španielom, ktorí musia pomáhať svojim bankám. „Ďalšou problematickou krajinou je Portugalsko, ktoré už pomoc čerpá, no pravdepodobne bude potrebovať ďalšiu,“ dopĺňa analytik Iness Juraj Karpiš. Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers, hovorí tiež o Cypre ako o ďalšom potenciálnom prijímateľovi finančnej pomoci z eurovalu.

Výška samotného eurovalu však podľa analytikov rozhodne nebude stačiť, aby vytiahol z problémov krajiny, ktoré by sa dostali do problémov po prípadnom krachu Grécka. „Tento stabilizačný mechanizmus nepočíta s krachom Grécka, ktoré by do problémov stiahlo ďalšie krajiny,“ hovorí analytik Trim Brokers Roland Ižip. Ak by však pomoc potrebovalo naraz viacero krajín, môžeme podľa Karpiša predpokladať, že aj naďalej bude v kríze hrať kľúčovú úlohu Európska centrálna banka. „Hlavným cieľom prečo vznikol trvalý euroval bolo upokojiť finančné trhy,“ hovorí Ižip a dodáva, že toto riešenie predstavuje poslednú nádej, ako udržať eurozónu.

Strop môže byť vyšší

Slovensko musí za päť rokov zaplatiť do systému takmer 660 miliónov eur. Nemusí to však byť konečná suma, v prípade, že sa eurozóna dostane do vážnych problémov, môžeme podľa analytikov očakávať ďalšie zvyšovanie eurovalu. Či Slovensko uvidí svoje peniaze, závisí od vývoja v eurozóne a od schopnosti krajín splácať svoje úvery. Podľa Ižipa by mohlo Slovensko získať aj na úrokoch z dlhopisov.

Slovenský parlament v utorok ratifikoval zmenu v Lisabonskej zmluve, ktorá umožní založenie trvalého eurovalu. S tým súhlasí väčšina parlamentných strán, s výnimkou SaS. „Posledné mesiace ukázali, že toto je posledný krok k zániku eura na Slovensku,“ povedal Richard Sulík (SaS). Parlament bude rokovať o ratifikácii medzinárodnej zmluvy a príslušnej legislatívy upravujúcej fungovanie trvalého eurovalu pravdepodobne na svojej najbližšej júnovej schôdzi. Fond by mal začať fungovať v lete tohto roka.

Erik Kapsdorfer

Hospodárske noviny, 18.5. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards