Smer už zrátal vyššie odvody pre bohatých (Hospodárske noviny)

Ako uviedol Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny dňa 17.5. 2012, hoci má zdravotný odvod veľmi blízko k dani z príjmov, poskytovanie zdravotnej starostlivosti má poistný charakter, zdravotnú starostlivosť nakupujú poisťovne. Práve poistný charakter odvodov vytvára priestor pre aktívnu účasť konkurujúcich si poisťovní, ktoré by mohli napríklad znižovať výšku platených odvodov poistencov, ktorí aktívnym prístupom znižujú potenciálne náklady zdravotnej starostlivosti.

Smer už zrátal vyššie odvody pre bohatých (Hospodárske noviny)

Vyše 40-tisíc najlepšie zarábajúcich Slovákov stratí na výplate desiatky eur.

Vládny Smer-SD má už jasnejšie v tom, ako získať viac peňazí z odvodov. Podľa informácií HN plánuje výrazne zvýšiť stropy na zdravotné poistné. V praxi by to znamenalo, že zamestnanec s mesačnou hrubou mzdou 3 200 eur by namiesto 2 298 eur dostával v čistom zhruba o 25 eur menej. Hoci opatrenia pocítia najmä zamestnanci, vyššie odvody môžu zasiahnuť aj časť živnostníkov.

Ministerstvo financií sa ku konkrétnym ozdravným opatreniam zatiaľ vyjadrovať nechce. „Zvažujeme viaceré alternatívy, konkrétne opatrenia budú zverejnené v najbližších dňoch,“ povedal poradca ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) Radko Kuruc.

Takzvané maximálne vymeriavacie základy na platenie zdravotných odvodov majú stúpnuť od nového roka. Namiesto súčasného trojnásobku priemernej mzdy majú stúpnuť na štvornásobok. Zasiahne to všetkých ľudí, ktorí v hrubom zarábajú viac ako 2 358 eur mesačne. „Akékoľvek zvyšovanie ide proti hospodárskemu rastu a pôsobí proti tvorbe pracovných miest hlavne v odvetviach s vysokou kvalifikovanou pracovnou silou,“ povedal HN viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Jozef Špirko.

Nepriame zvyšovanie záťaže

Ide o jedno z opatrení, ktoré majú doplniť chýbajúce zdroje v štátnom rozpočte. Analytikovi Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Radovanovi Ďuranovi sa nepáči, lebo zvyšuje odvodovú záťaž, ktorá je už teraz vysoká. „Zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu by zvýšilo motiváciu ľudí s vyšším príjmom využiť diery v odvodovom systéme a vyhnúť sa plateniu odvodov,“ doplnil riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO Peter Goliaš.

Celkový dosah na bohatších môže byť ešte vyšší. Smer totiž počíta aj so zavedením progresívnej dane z príjmu.

V niektorých krajinách však limity na platenie odvodov vôbec nepoznajú a ľudia s vysokými príjmami tak musia platiť odvody z celej mzdy. „Ešte môžeme byť radi, že tam nejaký limit je. Aj keď ide o nepopulárne opatrenie pre lepšie zarábajúcich,“ konštatoval ekonóm SAV Vladimír Baláž.

Okrem toho podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov Miroslava Gazdíka ide o návrh, ktorý zapadá do koncepcie politiky súčasnej vlády.

Na druhej strane je však otázne, ako na zvyšovanie odvodov zareagujú zamestnávatelia. Okrem zamestnancov by totiž museli do zdravotnej poisťovne viac odvádzať aj oni, keďže časť odvodov za zamestnancov platia práve firmy. Pri 3 200 eurách sa im náklady práce zvýšia o viac ako 100 eur.

Firmy už avizujú, že do vlastných nákladov si vyššie odvody neprenesú. „U zamestnancov, ktorých sa toto zvýšenie bude týkať, môže mať za následok pokles ich čistej mzdy. Zo strany zamestnávateľov sa totiž vytvorí tlak na znižovanie nákladov,“ upozornil viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Jozef Špirko.

V skutočnosti tak na opatrenia doplatia podľa exministra práce Jozefa Mihála (SaS) namiesto skutočných milionárov lepšie zarábajúca stredná trieda špecialistov. To môže následne vyvolať snahu vyššie odvody obchádzať. „Zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu by zvýšilo motiváciu ľudí s vyšším príjmom využiť diery v odvodovom systéme a vyhnúť sa plateniu odvodov,“ doplnil riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO Peter Goliaš.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 17.5. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards