Tretí pilier chce vláda opäť podporiť (Hospodárske noviny)

Dňa 11.5. 2012 sa Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny vyjadril na tému tretí pilier.

Tretí pilier chce vláda opäť podporiť (Hospodárske noviny)

Investičné životné poistenie či sporenie v treťom dôchodkovom pilieri by malo byť znova výhodnejšie.

Daňové úľavy pre vyše 800-tisíc „sporiteľov“, zrušené bývalým kabinetom Ivety Radičovej, by totiž mala časť ľudí dostať späť. Nárok na výhody by podľa informácií HN mali dostať hlavne tí ľudia, ktorí si zároveň sporia v druhom pilieri.

Čiastočne by sa im tak nahradil výpadok po plánovanom znížení odvodov do druhého piliera. Ak by bol uplatnený rovnaký kľúč ako v minulosti, takíto sporitelia by ročne zaplatili na daniach o 75 eur menej.

Podľa Barbory Petrovej z tlačového odboru ministerstva práce sú však otázky o zmenách v treťom pilieri predčasné. „Všetky úvahy o zmenách budú smerovať k naplneniu programového vyhlásenia vlády, v ktorom vláda deklarovala snahu zatraktívniť tretí pilier ako súčasť celého dôchodkového systému.“

Ak by prešiel takýto kľúč, bola by to podľa riaditeľa Benchmark Research & Consultancy Michala Nalevanka daňová diskriminácia. Tretí dôchodkový pilier má byť podľa neho podporovaný bez ohľadu na to, či je klient aj v druhom pilieri.

Znížené odvody na dôchodkové sporenie by si však ľudia mohli kompenzovať aj iným spôsobom. Jednou z možností má byť, že ľudia si budú môcť dobrovoľne odkladať do druhého piliera viac, nad rámec štátom stanovených odvodov.

Podobný systém funguje aj v Českej republike. Podobne však majú Česi aj naďalej plošnú podporu tretieho piliera. Podľa analytika NextFinance Martina Prokopa nie je zlé stimulovať ľudí, aby si sporili. „Čisto teoreticky by si každý mal sporiť na dôchodok sám od seba, pretože na štát sa jednoducho nedá spoľahnúť. No každý chce mať rýchly prospech zo svojich peňazí, ktoré si zarobí, a nechce si ich niekam ukladať.“

Podpora bola na Slovensku zrušená pre konsolidáciu verejných financií, do rozpočtu cez ňu malo natiecť okolo 45 miliónov eur. Podľa sporiteľní, zameraných aj na doplnkové dôchodkové sporenie, však zoškrtanie zvýhodnenia pocítili na záujme ľudí. „Daňové zvýhodnenie tretieho piliera bolo pre sporiteľov veľmi zaujímavý benefit. Zrušenie daňového zvýhodnenia určite ovplyvnilo záujem klientov o produkty dôchodkového zabezpečenia, ktorých sa zvýhodnenie týkalo,“ potvrdila Veronika Hauswaldová z Aegon Slovensko.

Z hľadiska konsolidácie to však podľa exministra práce Jozefa Mihála bolo lepšie riešenie ako zvyšovanie daní. „To, že sa rušili daňové výnimky, bola určite lepšia cesta ako to, čo počúvame dnes.“

Jednou z alternatív je ešte výraznejšie zníženie odvodov do druhého piliera s možnosťou dobrovoľne sa pripoistiť. V Česku je systém odlišný v tom, že na súkromné účty posiela tri percentá štát, dve percentá si odkladajú samotní sporitelia. „V Česku bola však takáto povinnosť známa už pri spustení systému. Ak by sme ju zaviedli na Slovensku aj my, zásadne sa tým zmenia pravidlá fungovania sporenia na dôchodok,“ povedal s tým, že za takýchto okolností by druhému pilieru hrozil masový exodus sporiteľov.

Na druhej strane by sa však mohli skončiť časté zmeny vo fungovaní druhého piliera. Kľúčové parametre pripravovanej novely by totiž mohli byť prijaté ako ústavný zákon. Podľa analytika Inštitútu ekonomických a sociálnych reforiem INESS Radovana Ďuranu by bola stabilita viac ako len žiadaná, ale dôležité bude najmä nastavenie nových parametrov druhého piliera.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 11.5. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards