Vláda chce dva penzijné fondy (Hospodárske noviny)

Ako povedal Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny dňa 30.4. 2012, rušiť súčasný model druhého piliera je zbytočné, zobrali by sme sporiteľom možnosť vybrať si.

Vláda chce dva penzijné fondy (Hospodárske noviny)

Slovensko už pozná plány vlády. Síce v ňom sľubuje istoty, no zatiaľ bez podrobností.

Slovensko už pozná plány vlády na najbližšie štyri roky. Ľuďom v ňom síce sľubuje istoty, no zatiaľ bez podrobností. Avizuje síce vyššie dane pre bohatších a banky, no bez konkrétnych sadzieb. Sľubuje aj rýchlejšiu výstavbu diaľnic cez PPP projekty, no bez spresnenia, akých úsekov sa bude týkať.

Postupne však začínajú byť jasnejšie plány na zmenu dôchodkového systému. Smer najnovšie počíta so znížením počtu fondov zo štyroch na dva. Ako povedal v rozhovore pre HN štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian (Smer-SD), pomohlo by to ľuďom lepšie rozumieť druhému pilieru. „Je tu napríklad možnosť vytvoriť jeden garantovaný a jeden negarantovaný fond s tým, že podľa individuálneho rizikového profilu by sporiteľ mohol mať časť investovanú v rizikovom aj v garantovanom, alebo čisto v garantovanom.“

Podľa exministra práce Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) by takáto zmena bola absolútnym krokom späť. „Boli sme jedna z prvých krajín, ktorá zaviedla fondy tak, aby poskytovali väčšiu variabilnosť,“ konštatoval s tým, že súčasné rozdelenie rešpektuje, že pre 25-ročného človeka je vhodné niečo iné ako pre päťdesiatnika.

Rušiť súčasný model považuje za zbytočné aj analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Radovan Ďurana. „Prečo brať možnosť sporiteľom vyberať si?,“ pýta sa Ďurana.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 30.4. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards