Daň z dedičstva a darovania štátnemu rozpočtu veľmi nepomôže (Aktuálne.sk)

Schopnosť týchto daní bojovať s deficitom je zanedbateľná, a zavedenie tejto dane len pokutou pre usilovných, ktorí sa snažia svoje deti materiálne zabezpečiť, hodnotil daň z dedičstva pre Aktuálne.sk dňa 26.4. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Daň z dedičstva a darovania štátnemu rozpočtu veľmi nepomôže (Aktuálne.sk)

Do slovenskej legislatívy sa zrejme vrátia viaceré dane, ktoré zrušila druhá Dzurindova vláda v roku 2004 pri veľkej daňovej reforme. Minister financií Peter Kažimír uvažuje o zavedení dane z dedičstva aj darovania. Ficova vláda potrebuje kvôli znižovaniu schodku verejných financií v budúcom roku nájsť viac než miliardu eur, daňou z dedičstva však získa len pár miliónov.

Slováci by sa mali pripraviť na dane, ktoré sú pár rokov legislatívnou minulosťou.  Ficova druhá vláda okrem iného uvažuje o dani z dedičstva aj z darovania.

Opäť daň z dedičstva

„Ak taká chudobná krajina ako Slovensko musí konsolidovať, nemôže to robiť ako iné krajiny zvyšovaním DPH. Viete, že Slovensko nemá dane z dedičstva,“ naznačil premiér Robert Ficom. ktorým smerom sa bude jeho vláda uberať pri ozdravovaní verejných financií. Okrem toho je v hre aj daň z dividend, daň z prevodu nehnuteľnosti či vyššia DPH na luxusné tovary.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra je v súčasnosti priskoro hovoriť o konkrétnych sadzbách. Daň však štátnemu rozpočtu veľmi nepomôže. Analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana pripomína, že v roku 2002, keď bol príjem dane z dedičstva a darovania najvyšší, získal štát len deväť miliónov eur. Na to, aby Slovensko skresalo v roku 2013 deficit na 2,9 percenta, je podľa východísk štátneho rozpočtu potrebné prijať opatrenia vo výške 1,17 miliardy eur.

„Schopnosť týchto daní bojovať s deficitom je preto zanedbateľná,“ hovorí Ďurana, podľa ktorého je zavedenie tejto dane len pokutou pre usilovných, ktorí sa snažia svoje deti materiálne zabezpečiť.

Okrem toho ide o dvojité zdanenie. "Ide o daň z niečoho, čo už bolo kúpené z už zdanených príjmov. Otázkou tiež je, koho presne by sa daň týkala. Pokiaľ by sa netýkala najbližších príbuzných, potom by to bolo viac pochopiteľné. Pokiaľ by sa ale týkala aj priamych príbuzných, to by už bola skoro až nehorázna drzosť," komentuje analytik Next Finance Martin Prokop.

Aká bola daň v minulosti

Na Slovensku takáto daň platila od začiatku éry samostatnej republiky až po rok 2004, keď ju spolu s ďalšími daňami zrušila vláda Mikuláša Dzurindu.

Deti po zosnulom, ich potomkovia, rodičia a ostatní najbližší príbuzní platili v minulosti jeden až päťpercentnú daň z dedičstva, v závislosti od toho, koľko peňazí zdedili. Platilo pritom, že čím vyššiu sumu im príbuzný zanechal, tým viac z nej odovzdali štátu.

Súrdenci zosnulého, ale aj jeho tety, strýkovia a iní príbuzní, platili z dedičstva tri až desať percent. Pre ostatné fyzické a právnické osoby bola určená sadzba sedem až 40 percent. Najvyššiu sadzbu platili tí, ktorí zdedili viac než 40 miliónov slovenských korún.

Dane z dedičstva v Európe

Podľa dokumentu Európskej komisie bola daň z dedičstva v roku 2011 v 18 z 27 členských krajín Európskej únie. Takúto daň platí šesť z desiatich nových členských krajín EÚ, vrátane susedných Čechov, Poliakov a Maďarov.

Napríklad v Česku neplatia daň najbližší príbuzní po zosnulom, za ktorých sa považujú deti či manžel. Zdaňovaní sú len dediči, ktorí nemajú na zosnulého blízke rodinné puto. Podobný systém funguje vo väčšine európskych krajín.

Najvyššiu daň z dedičstva majú vyrubenú Belgičania, pohybuje sa zhruba od dvoch až po 63,5 percenta. Okrem Slovákov neplatia daň z dedičstva ani Malťania, Rumuni, Švédi, Lotyši, Estónci, Cyperčania a Rakúšania.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 26.4. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards