Pomalší rast zoberie na daniach 140 miliónov eur (Hospodárske noviny)

Ako vysvetľoval pre Hospodárske noviny dňa 14.2. 2012 Radovan Ďurana z INESS, neriešenie vysokého schodku znamená vyšší rast dlhu, vyššie úrokové náklady, menej zdrojov na priority, a nedodržiavanie stratégie znižovania schodku znamená zhoršovanie schopnosti požičať si nabudúce.

Pomalší rast zoberie na daniach 140 miliónov eur (Hospodárske noviny)

Spomalenie ekonomiky spôsobí novej vláde 140-miliónovú sekeru v štátnom rozpočte. Podľa informácií HN s takýmto odhadom išiel na včerajšie zasadnutie výboru pre daňové prognózy Inštitút finančnej politiky ministerstva financií.

Ten by mal definitívnu podobu najnovšej prognózy oficiálne zverejniť v najbližších dňoch. Zníženie očakávaného rastu ekonomiky na 1,1 percenta miesto 1,7 percenta, naplánovaných v rozpočte, by sa malo prejaviť najmä na daniach z príjmu a na spotrebných daniach. „Spomalenie ekonomického rastu sa jednoznačne pretaví aj do trhu práce a naša ekonomika nebude schopná vytvárať nové pracovné miesta,“ povedala analytička Počtovej banky Jana Glasová.

Menej štát získa na dani z príjmu právnických osôb, keďže firmy budú mať menej zákaziek, ako inštitút pôvodne očakával. Menej odvedú pre pokles zamestnanosti aj pracujúci.

Na spotrebné dane zas podľa informácií HN môže zatlačiť klesajúca spotreba palív či vyššie ceny cigariet, ktoré zdraželi od začiatku februára. Ak by nová vláda s výpadkom v rozpočte ešte v tomto roku nič nerobila, zatlačilo by to aj na deficit Slovenska. Ten by tak mohol byť 4,9 percenta výkonu ekonomiky, pričom vlani Slovensko vykázalo 4,6-percentný schodok.

Takýto scenár by podľa odborníkov znamenal v čase dlhovej krízy ďalší tlak na verejné financie. „Neriešenie vysokého schodku znamená vyšší rast dlhu, vyššie úrokové náklady, menej zdrojov na priority, a nedodržiavanie stratégie znižovania schodku znamená zhoršovanie schopnosti požičať si nabudúce,“ vysvetlil analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Radovan Ďurana.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 14. 2. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards