Vyše milióna Slovákov sa vraj má báť o svoje penzie (TVNOVINY.sk)

Kapitálové sporenie ostáva naďalej ako jeden zo zásadných nástrojov tvorby úspor do budúcnosti. I naďalej platí, že dobre postavené portfólio penzijného fondu môže priniesť vysoké zhodnotenie, uviedol pre TVnoviny dňa 18.2. 2011 Radovan Ďurana z INESS.

Viac než milión Slovákov, ktorým štát odkladá peniaze na budúce penzie v druhom pilieri, by sa údajne mali triasť o svoje živobytie na dôchodku. Vyplýva to z vyjadrení českých ekonómov Vladimíra Pikoru a Markéty Šichtařovej, ktorí ostro kritizujú penzijné fondy.

Peniaze sa totiž fondy snažia zhodnocovať prostredníctvom cenných papierov, ktoré však podľa kritikov môže znehodnotiť hospodárska kríza. Slovenské ministerstvo však tvrdí, že druhý pilier je bezpečný.

Pikora a Šichtařová poukázali na to, že dôchodkové spoločnosti nakupujú za peniaze vo veľkom aj štátne dlhopisy. Grécko či Írsko sa však už ocitli v situácii, keď bez pomoci EÚ nedokážu svoje dlhopisy „odkupovať za hotovosť". V budúcnosti by tak vraj mohli sporiteľom namiesto peňazí ostať v rukách len bezcenné dlhopisy.

Sporiť sa vraj má len dobrovoľne

Ekonómovia preto tvrdia, že štáty by mali ostať najmä pri „priebežnom“ dôchodkovom systéme. Ten je založený na princípe, že pracujúci ľudia platia odvody, z ktorých sa vyplácajú penzie. Na horšiu budúcnosť sa peniaze neodkladajú hromadne - povinnou účasťou v druhom pilieri, ale len dobrovoľným sporením.

Takýto systém je vraj lepší aj napriek tomu, že napríklad na Slovensku sa po výraznom výpadku pôrodnosti v predošlých desaťročiach v nasledujúcich rokoch výrazne zúži skupina pracujúcich.

V prepočte na jedného dôchodcu tak bude pracovať výrazne menej ľudí, než v súčasnosti. To by mohlo viesť k tomu, že budúci dôchodcovia budú dostávať na penziu doslova len pár centov.

Pre politikov je totiž v súčasnosti náročné sprísňovať pravidlá pri vyplácaní penzií, čím by sa mohli vytvárať rezervy pre "´tažké zajtrajšky". Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku či dokonca znižovanie penzie je mimoriadne nepopulárne.

Šichtařová však tvrdí, že priebežný systém má menšie riziká. „Fondy totiž vyberajú peniaze dnes, aby ich vyplácali o 40 rokov. Politici spravujú priebežný systém vyberajúci peniaze dnes, aby ich vyplácali v priebežnom systéme ešte tento mesiac. A to je bezpečnejší variant,“ zhrnula.

Ministerstvo druhý pilier bráni

Slovenské ministerstvo práce a sociálnych vecí naopak druhý pilier bráni.

„Už dávno padli v odbornej verejnosti ilúzie o tom, že by priebežne financovaný dôchodkový systém mohol mať v budúcnosti vyrovnanú finančnú bilanciu; hovorí sa už iba o tom, či jeho budúce deficity budú z pohľadu makroekonomického vývoja finančne udržateľné,“ uviedli jeho zástupcovia pre TVNOVINY.sk.

Na otázku, či katasrofa s názvom hospodárska kríza predsa len nenabúrala skoršie predstavy o "bezpečnosti" štátnych dlhopisov či akcií, odborníci z ministerstva jednoznačne neodpovedali. Tvrdia však, že straty, ktoré kríza spôsobila na očakávaných výnosoch, sa už vraj vyrovnali.

Kritiku z Česka odmietol aj analytik

Kritiku povinného sporenia vo fondoch odmietol aj analytik bratislavského mimovládneho inštitútu INESS Radovan Ďurana.

„Kapitálové sporenie ostáva naďalej ako jeden zo zásadných nástrojov tvorby úspor do budúcnosti. I naďalej platí, že dobre postavené portfólio penzijného fondu môže priniesť vysoké zhodnotenie,“ zhrnul.

Miro Grman

TVNOVINY.sk, 18.2. 2011

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards