Zdanlivo lacnejší roaming

Európskej komisii sa podarilo donútiť mobilných
operátorov, aby znížili ceny za roamingové hovory. Ak rozhodnutie potvrdí
Európsky parlament a vlády, od prázdnin budú ceny nižšie. Môžete si povedať, že
pre spotrebiteľov to znamená nižšie ceny, tak prečo úniu nepochváliť. Lenže
toto opatrenie má ešte jeden ďaleko významnejší dopad, ktorý je negatívny a
bohužiaľ neviditeľný. Vznikol nebezpečný precedens novodobej regulácie cien.

Zdanlivo lacnejší roaming

Mobilní operátori, väčšinou vlastnení súkromnými osobami, doteraz voľne poskytovali službu - roaming, ktorú si zákazníci podľa vlastného uváženia kupovali. Tento vzťah neobsahoval ani zrnko donútenia, predávajúci aj kupujúci do neho vstupovali dobrovoľne. Hlasy proti vysokým cenám roamingu sa ozývali pomerne málo aj preto, že okrem roamingu existuje veľa alternatív, ako sa spojiť s domovom. O tom, že roaming nemožno považovať za základné ľudské právo, tiež neexistuje debata. I napriek tomu Európska komisia zasahuje. Prečo?

Odpoveď nie je zrejmá. Argumenty komisie o ochrane spotrebiteľa a rozvoji podnikania stoja na vratkých nohách, práve pre existujúce alternatívy k roamingu. Núka sa tak iné vysvetlenie. Verejnosť má o činnosti komisie a únie ako celku len chabé povedomie. V podstate sa ľudia o činnosť jej orgánov nezaujímajú. Regulácia cien roamingu je tak "marketingový ťahák", ktorý má zvýšiť popularitu európskych štruktúr v očiach verejnosti.

Tento krok však so sebou prináša veľké riziko. Od teraz bude môcť ktokoľvek zabúchať na dvere komisie s prosbou o reguláciu cien. Zdá sa Vám kino príliš drahé? Alebo Snickers by mal byť lacnejší? Nech sa páči, komisia vybaví. Regulované ceny majú ale niekoľko zásadných nedostatkov.
Motivujú poskytovateľov nahradiť ušlý zisk znižovaním kvality produktov.

Odrádzajú nové firmy od vstupu na trh. Znižujú motiváciu investovať do vývoja nových produktov a do rozširovania výroby.Všetko sú to efekty, ktoré ešte dnes nie je vidieť, ale je ľahké si ich domyslieť. Komisia si našu chválu iste nezaslúži.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards