Bankári tápajú, ľudia môžu už čoskoro dostávať peniaze zadarmo

 Martin Vlachynský sa 17.5.2016 vyjadril súčasnému stavu kvantitatívneho uvoľňovania ECB pre Aktuality.sk 

Bankári tápajú, ľudia môžu už čoskoro dostávať peniaze zadarmo

 Všetky opatrenia Európskej centrálnej banky od začiatku hospodárskej krízy v roku 2008 sa ukázali ako málo účinné. Preto bankári v Európe rozmýšľajú aj nad ďalšími nezvyčajnými krokmi.
Predstavte si, že každý obyvateľ eurozóny vrátane Slovákov by dostal pravidelne na svoj účet alebo šekom 50 eur mesačne. Zdá sa vám to absolútne nereálne?

Tomuto opatreniu sa ľudovo hovorí zhadzovanie peňazí z vrtuľníka a donedávna to považovali ekonómovia a finanční experti doslova za utópiu.

Avšak s postupom času čoraz viac ekonómov túto možnosť pripúšťa. Pravdepodobnosť, že sa peniaze budú z vrtuľníka zhadzovať, sa výrazne zvyšuje.

Kvantitatívne uvoľňovanie nezabralo
Hlavným dôvodom je fakt, že ekonomický rast (HDP) je veľmi slabý a eurozóne hrozí deflácia, teda pokles cien. Doterajšie opatrenia Európskej centrálnej banky (ECB) nezabrali.

Zníženie úrokových mier pod nulu, ani tlačenie peňazí (kvantitatívne uvoľňovanie) nepriniesli výraznejší pozitívny efekt na európske hospodárstvo.

Najnovšie údaje HDP jasne ukazujú, že hospodárstvo spomaľuje a kroky centrálnych bankárov vôbec nezaberajú.

„Existuje pravdepodobnosť zhruba 65 percent, že do piatich rokov ECB k nejakej forme zhadzovania peňazí z vrtuľníku pristúpi,“ vyhlásil hlavný ekonóm finančnej skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Rast cien zlata
Podľa neho ECB už nemôže ísť so sadzbami hlbšie do záporu. Tie sa momentálne prejavujú na rastúcich cenách zlata. Objem úverov pre firmy a obyvateľstvo sa však nezväčšuje.

„Takže centrálna banka bude musieť nakoniec siahnuť po nekonvenčnej munícii svojej menovej politiky, ako napríklad po vrtuľníkových peniazoch,“ pokračoval Kovanda.

Aj analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský hodnotí kroky Frankfurtu ako neúčinné. Myslí si, že súčasná podoba kvantitatívneho uvoľňovania sa blíži k svojej technickej hranici, keďže momentálne centrálne banky skupujú významnú časť dlhu.

„Ak bude ECB chcieť pokračovať v stratégii aplikovania stále väčších dávok tej istej medicíny, k nejakej forme vrtuľníkových peňazí sa skôr či neskôr dopracuje," priblížil Vlachynský.

Nikto nevie, ako to dopadne
I keď väčšine ľuďom by sa páčilo, keby dostávali finančné prostriedky úplne zadarmo, ekonómovia varujú pred negatívnymi dopadmi tohto kroku.

Nikto totiž nepozná zaručenú odpoveď, čo by takéto peniaze spôsobili, pretože s nimi nikto doteraz nemal praktickú skúsenosť. Veľmi by záležalo na celkovej sume rozdaných financií.

„Pokiaľ by bol objem peňazí malý, tak by si ich ľudia odložili. Ak by bol dostatočne veľký a obyvatelia by začali vo veľkom míňať, tak by to tiež nebolo dobré, pretože by bolo veľmi ťažké skončiť s takýmto opatrením,“ vysvetlil Kovanda.

Ako z toho von?
Ukončovanie by bolo náročné, nakoľko by zasahovalo aj do neekonomických odvetví. „Na bezpracné peniaze si ľudia rýchlo zvyknú. Zrazu by museli pracovať, aby mali toľko, koľko mali predtým bez roboty,“ dodal.

To sa môže prejaviť veľmi demotivačne, čo vyústi do neblahých makroekonomických dôsledkov.

Vlachynský upozorňuje, že občania by sa z takýchto financií nemali radovať, nakoľko nemajú žiadnu moc vytvárať reálne bohatstvo. Jedine ho dokážu iba prerozdeľovať.

Podľa neho pri nadmernom rozhadzovaní môže spoločná mena skončiť v rozvrate. Najčerstvejším príkladom toho je Venezuela alebo pre pár rokmi Zimbabwe.

Martin Odkládal
Aktuality.sk, 17.5.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards