Prezident Trump drží v rukách slovenské miliardy (HN)

 Martin Vlachynský komentoval exportnú bilanciu do USA pre HN dňa 11.10.2016

Prezident Trump drží v rukách slovenské miliardy (HN)

 Novozvolený prezident USA Donald Trump sa po príchode do Bieleho domu chystá poriadne zamiešať ekonomikou. Nielen tou americkou, ale aj celosvetovou. Zmena kurzu dolára, zmiernenie sankcií proti Rusku či ochrana amerického trhu pred zahraničným exportom. To všetko sú faktory, ktoré výrazne ovplyvnia osud aj slovenských miliárd.

Jednou z kľúčových skutočností, ktoré rozhodujú o svetovom biznise, je kurz amerického dolára. Práve v tejto mene sa totiž vykonáva podstatná časť obchodovania napríklad na trhu s komoditami. Okamžite po oznámení Trumpovho víťazstva v utorňajších prezidentských voľbách sa dolár prudko prepadol. Pokračovanie tohto trendu by bolo pohromou najmä pre firmy, ktoré zo Slovenska vyvážajú svoje produkty na americký trh. "Ak by sa dolár voči euru výrazne oslabil, určite by exportérom skomplikoval život," tvrdí analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Tovar zo Slovenska by sa totiž stal pre americký trh drahším. Ťažkosti by tak mohol pocítiť napríklad náš najväčší zamestnávateľ - Volkswagen Slovakia, pre ktorého Spojené štáty predstavujú druhý najdôležitejší export.

Na druhej strane, slabší dolár by Slovensku pomohol pri dovoze nerastných surovín. Za tie platíme Rusom v americkej mene, vďaka čomu by sa stali lacnejšie. "Kompenzovalo by to exportný výpadok z USA a jeho vplyv na rast slovenského HDP," tvrdí portfólio manažér Wealth Effect Managementu Martin Vozár.

Opačná situácia by nastala, ak by trhy uverili Trumpovým ekonomickým sľubom. Dolár by sa potom mohol začať posilňovať. Ropa i zemný plyn by nám v takom prípade zdražili. Potešili by sa exportéri, ktorí by tak mohli zvýšiť objemy svojich vývozov. "Napríklad minulý rok sme do USA vyviezli tovar a služby za 1,5 miliardy eur," hovorí analytik INESS Martin Vlachynský.

František Kekely
Hospodárske noviny. 11.11.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards