Poslancom zmrazia platy, neskôr môžu dostať viac (Sme)

 Radovan Ďurana komentoval kontinuálne zmrazovanie platov poslancov trvajúce 8 rokov pre Sme dňa 10.11.2016

Poslancom zmrazia platy, neskôr môžu dostať viac (Sme)

 Z gesta solidarity počas finančnej krízy sa stal populizmus, hovoria analytici. Trvalé riešenie poslaneckých platov koalícia ešte nemá.

BRATISLAVA. Platy poslancov zmrazí parlament už ôsmy rok za sebou. Ak by zákonodarcovia neprijali osobitnú novelu, od januára by platy poslancov, ktorí do Bratislavy dochádzajú, narástli automaticky až o 1055 eur v hrubom.
Čím neskôr súčasná či budúca koalícia rast platov povolí, tým väčší skok v príjmoch poslancov možno čakať. O tri roky by pri súčasnom vývoji ekonomiky mohol presiahnuť sumu 1500 eur.
„Každoročné zmrazovanie je populizmus, ktorým politici chcú ukázať, ako na sebe šetria,“ poukazuje riaditeľ INEKO Peter Goliaš.

Gesto, ktoré politici pôvodne urobili v čase finančnej krízy, sa podľa neho premenilo na formulku vládnych strán, ktoré si nechcú pohnevať voličov. V skutočnosti je už dávno po kríze a ekonomika rastie.
„Z pohľadu verejných financií by ani prípadný rast miezd nepredstavoval zásadný vplyv na deficit verejných financií,“ pridáva analytik Radovan Ďurana z INESS.

Zmrazovanie, s ktorým začal v roku 2008, však premiér Robert Fico dodnes označuje za principiálnu vec. O zmene zákona, ktorý by poslanecké platy znížil natrvalo, počuť nechce.
„Strana Smer je už od roku 2008 pravidelne iniciátorom zmrazovania platov a tento prístup uplatní aj v budúcom roku,“ odkázal cez tlačový odbor Úradu vlády.

Zmenu odkladajú
Návrh na trvalé zníženie platov poslancov už predložil nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, ktorý navrhuje znížiť koeficienty na výpočet paušálnych náhrad poslancov a zdaniť ich.
„Cieľom je systémové riešenie platových pomerov niektorých ústavných činiteľov tak, aby nebola nutná každoročná novelizácia zákona so všetkými jej sprievodnými javmi,“ vysvetľuje.
V praxi by plat mimobratislavského poslanca zo súčasnej „zmrazenej“ úrovne 3576 eur poskočil len na 4359 eur a pomalšie by stúpal aj v budúcnosti. Miernejšie by rástli aj platy ministrov.
Okrem Smeru však na ďalšom zmrazovaní trvajú aj koaličné strany SNS a Most-Híd, hoci ten sa prihovára za systémovú zmenu.

„Osem rokov trvajúce zmrazenie jednoducho nie je normálne,“ povedal šéf Mosta Béla Bugár. Aj keď Beblavého návrh jeho klub nepodporí, v budúcom roku by sa podľa neho dalo hovoriť o jeho zlepšení.
„Má viaceré nedostatky. Do platu poslanca by sa napríklad rátali paušálne výdavky. V tom momente by však enormne poskočili platy iných funkcionárov, napríklad z NKÚ, ktoré sú fixované na platy poslancov,“ vysvetlil Bugár.
„Evergreen o zmrazovaní platov poslancov a ústavných činiteľov je typickým príkladom nesystémového riešenia problému,“ povedal aj šéf Siete Roman Brecely. Poslanecké platy by sa podľa neho mali posudzovať rovnako ako platy zamestnancov štátnej správy.

Pred korupciou plat nechráni
Platy politikov sú podľa analytikov skôr vecou politickej dohody. „Existujú krajiny, ktoré podstatne viac odmeňujú ústavných činiteľov, pričom vysoké platy ani tam nefungujú ako prevencia korupčného správania,“ vysvetľuje Ďurana.

Dlhodobé udržiavanie platov na rovnakej úrovni sa však môže prejaviť negatívne.
„Klesá motivácia schopných ľudí vstúpiť do politiky a rastie motivácia politikov benefitovať z výkonu funkcie aj iným spôsobom, možno aj za hranicou morálky a zákonnosti,“ povedal Goliaš.

Peter Kováč
Sme, 10.11.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards