Trump trhy nezabil. Deň po jeho výhre sa spamätávali(Sme)

 Radovan Ďurana komentoval pre Sme prepad a korekciu trhov po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta 10.11.2016

Trump trhy nezabil. Deň po jeho výhre sa spamätávali(Sme)

 Svetové burzy nakoniec nezažili taký čierny deň ako to po oznámení víťazstva Donalda Trumpa. Deň po jeho výhre sa už spamätali

Svetové burzy nakoniec nezažili taký čierny deň ako to po oznámení víťazstva Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA pôvodne vyzeralo.

So šokom sa dokázali trhy relatívne rýchlo vyrovnať. Kým napríklad v stredu sa hlavný index tokijskej burzy Nikkei prepadol o 5,4 percenta a nestihol sa spamätať ani do záverečnej, na druhý deň už stúpol dokonca o 6,72 percenta. Rástli aj ostatné ázijské trhy.

Podobne na tom boli aj európske a americké trhy, tie sa na rozdiel od ázijských spamätávali ešte na sklonku stredy.
Dow Jones zahájil rastom o 0,3 percenta a prekonal doterajší priebežný rekord z polovice augusta. Približne pol hodinu po otvorení burzy v New Yorku sa index dostal na 18 760 bodov a získaval takmer jedno percento. Hoci viaceré akciové trhy v priebehu dňa striedali stratu a zisk.

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu sú krátkodobé prepady prirodzené, pričom "párpercentný pohyb cien nemožno interpretovať tak, že nastala katastrofa". To isté sa stalo tesne po rozhodnutí Britov o vystúpení krajiny z Európskej únie. Trhy sa prudko prepadli, ale následne sa začali spamätávať, to aj v dôsledku toho, že k vystúpeniu nemohlo prísť okamžite.
"Včerajšia panika z výsledkov trvala len po Trumpov prejav, počas ktorého pôsobil naozaj zmierlivo. Investori očakávajú, že jeho správanie bude nakoniec v poriaku," konštatuje analytik Capital Markets Lukáš Lóci.

Prejav dokázal dokonca posilniť aj samotný americký dolár voči všetkým hlavným menám, teda euru, švajčiarskemu franku a japonskému jenu. Naďalej sa však oslabuje mexické peso o takmer tri percentá. Ale aj to sa mierne ozdravuje, včera totiž stratilo až osem percent..

Rovnako ako brexit nenastal okamžite, ani Trump nezačne robiť svoju politiku hneď. Trhy budú preto vyčkávať. Ak však nový prezident bude skutočne prijímať trhu škodlivé opatrenia, prípadne výrazne ovplyvňovať činnosť americkej centrálnej banky Fed, dôjde k ochladeniu vzťahov s Čínou, Mexikom, alebo ohrozovať obchodné a klimatické dohody, tak bude reakcia trhu určite negatívna.

"Celkovo však trh zatiaľ zobral Trumpa pozitívne," uzatvára Lóci.

Katarína Ragačová, Michaela Kušnírová
Sme, 10.11.2016

 

 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards