Slovensko sa bude mať dobre, vraví Brusel. Poďakovať sa ľudia môžu najmä sebe (Sme)

 Radovan Ďurana komentoval šancu vlády na zníženie deficitu rozpočtu v tomto roku pre Sme dňa 10.11.2016

Slovensko sa bude mať dobre, vraví Brusel. Poďakovať sa ľudia môžu najmä sebe (Sme)

 Krajine sa darí, ukázali čísla. Vláda však na tom primárnu zásluhu nemá.

BRATISLAVA. Slovensku sa v budúcom roku bude dariť. Vyplýva to z jesennej prognózy Európskej komisie.
„Prognóza pre Slovensko je mimoriadne pozitívna. Slovensko bude mať naďalej silný hospodársky rast,“ povedal vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Vďaka čomu sa budeme mať tak dobre? Prečítajte si dôvody:

1. Rast silnejší ako tri percentá
V rokoch 2016 až 2018 by ekonomika Slovenska mala rásť rýchlejšie ako troma percentami, hovorí v správe Komisia. V budúcom roku sa jej rast oproti tomuto roku mierne spomalí zo súčasných 3,4 na 3,2 percenta, ale stále bude pomerne robustný. A zásluhu na tom budú mať najmä obyčajní ľudia.
„Hlavným motorom ekonomického rastu v oboch rokoch by mala byť spotreba domácností, ktorá je podporená zlepšujúcim sa trhom práce, nízkou infláciu a rastom reálnych disponibilných príjmov,“ hovorí analytik J&T Stanislav Pánis.
Potiahnuť ekonomiku by v budúcom roku mali podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka, ale aj firmy cez svoje investície.

2. Nezamestnanosť ešte klesne
Ešte pred pár rokmi sa zdalo, že Slovensko nedokáže znížiť nezamestnanosť na úroveň desať percent. Dôvodom vraj bola zlá štruktúra nezamestnaných, z ktorých mnohí už stratili pracovné návyky alebo jednoducho nechcú pracovať.
Už pred časom sa začalo ukazovať, že nezamestnanosť môže byť predsa len nižšie. V prognóze Komisia počíta, že sa ju budúci rok podarí znížiť na 8,7 percenta a v roku 2018 by dokonca mala padnúť na 7,5 percenta. Za pozitívnymi číslami vidia analytici rast ekonomiky založený na domácom dopyte, ktorý dokáže vygenerovať viac miest, ako keby hospodárstvo ťahal export.
„Po kríze sa zlepšili vyhliadky a neistota ustúpila, taktiež situácia u našich zahraničných partnerov zaznamenala zlepšenie, čo pomohlo vytvoriť dobré podmienky pre tvorbu nových pracovných miest na Slovensku,“ hodnotí Katarína Muchová zo Slovenskej sporiteľne.

3. Ceny po troch rokoch vzrastú
Posledné tri roky boli pre Slovensko neobvyklými, krajina sa totiž ocitla v takzvanej deflácii, ktorej sa zjednodušene hovorí aj pokles cien. Odborníci tvrdili, že ide o dobrú defláciu, z ktorej mohli ťažiť najmä ľudia. Platili menej za ropu, plyn či niektoré druhy potravín. Na Slovensku pritom ceny posledné roky neklesali vďaka vláde, ale primárne preto, že klesali napríklad ceny ropy, pretože jej bol na svetovom trhu nadbytok.
V budúcom roku by už ceny ropy mali opäť začať rásť, ale zatiaľ len mierne o 0,8 percenta. „Hoci inflácia by sa mala v budúcom roku vrátiť nad nulu, ďalej bude rásť životná úroveň. Reálne mzdy by mali naďalej pokračovať v raste. To znamená, že napriek rastu inflácie si budú môcť dovoliť Slováci kúpiť zo svojich výplat viac,“ hovorí Pánis.

4. Deficit aj dlh majú klesať
V budúcom roku by mal dlh Slovenska klesnúť na 1,5 percenta. Tento rok odhaduje Komisia deficit na úrovni 2,2 percenta.
Európska komisia v správe však upozorňuje, že za tento celkom pozitívny výsledok sú vo veľkej miere zodpovedné firmy a podnikatelia, teda zaplatené dane a odvody. Vďaka tomu, že sa firmám darí, získala vláda vlani približne o miliardu eur viac, ako pôvodne predpokladala. Časť peňazí použila v minulosti aj na to, aby dodržala naplánovaný deficit.
Ak by sa situácia opakovala a vláda by použila peniaze, ktoré navyše z daní a odvodov získa tento rok na zníženie deficitu, mohol byť podľa analytika Iness Radovana Ďuranu deficit v budúcom roku ešte nižší, a to 0,5 percenta.

No namiesto toho, aby vláda využila tieto peniaze navyše, zavádza nové daňové a odovodové zmeny. To znamená, že vláda chce schodok znižovať najmä vďaka vyšším príjmom od ľudí a firiem, nie vďaka tomu, že by škrtala. „Konsolidačné úsilie v roku 2017, ktorý príde, bude výhradne na príjmovej strane,“ píše v správe Komisia.
Klesať by mal podľa prognózy v budúcom roku aj dlh. Po tohtoročnom miernom raste by mal budúci rok dosahovať 52,7 percenta. Nominálne však dlh rastie každým rokom

Michaela Kušnírová
Sme, 10.11.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards