Slovenské dôchodky v Európe nevytŕčajú (Hospodárske noviny)

 Radovan Ďurana kritizoval 8.7.2016 aktuálny návrh na dvojpercentnú valorizáciu dôchodkov v reportáži uverejnenej Hospodárskymi novinami. 

Slovenské dôchodky v Európe nevytŕčajú (Hospodárske noviny)

 Slovenskí penzisti vyzerajú v porovnaní s mnohými európskymi dôchodcami ako chudobní príbuzní. Podstatnejšie než samotná výška penzie je však porovnanie dôchodkov so mzdami, upozorňuje analytik Inštitútu sporenia a investovania

Univerzity Mateja Bela Ján Šebo. Slovenské dôchodky sú v porovnaní s našimi priemernými mzdami zhruba polovičné. "Ak je pomer medzi priemernou mzdou a platom výrazne nižší ako 0,7, môžeme hovoriť, že dôchodkový systém je neadekvátny," hovorí analytik Inštitútu sporenia a investovania Univerzity Mateja Bela Ján Šebo.
Ešte horšie ako my sú však na tom mnohé európske krajiny. "Priemerná výška slovenských dôchodkov meraná týmto ukazovateľom naznačuje, že penzie v pomere k priemernej mzde sú jednými z najvyšších v Európskej únii," skonštatoval výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný kompas Maroš Ovčarik. Slováci v tomto ukazovateli predbehli aj českých či nemeckých dôchodcov.

Skreslené údaje
Viac ako polovici slovenských dôchodcov chodí na účet nižšia penzia než je priemer, informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Výšku priemerného dôchodku pritom výrazne ovplyvňuje vyše 11-tisíc dôchodcov, ktorých penzie sú vyššie ako priemerný plat na Slovensku. Navyše, rozdiel medzi mzdami a dôchodkami sa bude podľa odborníkov neustále prehlbovať. Môže za to najmä nepriaznivý demografický vývoj, kvôli ktorému sa Slovensko o 15 rokov môže stať jednou z najstarších krajín Európskej únie.

Neudržateľný systém
Starnutie obyvateľstva spôsobí Slovensku tlak na verejné financie. Tvrdí to analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. "Za facku dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému považujem aktuálny návrh na garantovanie dvojpercentné valorizácie dôchodkov," vysvetlil. Podľa neho by mala vláda súčasným dôchodcom lepšie vysvetliť, na čom je postavený celý systém. Ak nerastú ceny, podľa Ďuranu by nemali rásť ani dôchodky.

Pesimisticky vidí budúce dôchodky aj Maroš Ovčarik. "Podľa môjho názoru ľudia v strednom veku a hlavne mladšia generácia by sa mali podstatne menej spoliehať na dôchodok od štátu a mali by si začať sporiť na dôchodok aj dobrovoľne," zdôraznil.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 8.7.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards