Prečo Airbnb u nás nefunguje? A prečo by mal?

 Róbert Chovanculiak 28.6.2016 kritizoval legislatívu na Slovensku vo vzťahu k rozvoju zdieľanej ekonomiky pre Sme. 

Prečo Airbnb u nás nefunguje? A prečo by mal?

Slovenská vláda sa zatiaľ zdieľanou ekonomikou príliš nezaoberá.

BRATISLAVA. Aspoň sto eur mesačne len za to, že ste ochotní podeliť sa o svoj gauč či auto. Ľudia, ktorí sa nechali presvedčiť, aby sa podelili o časť niektorého svojho majetku, si k platu prilepšia každý mesiac až o pätnásť percent.
Pri priemernom slovenskom zárobku 883 eur, je to viac ako 130 eur.

Zarobia o 15 percent viac
Jedna z najväčších amerických bánk JP Morgan v priebehu troch rokov analyzovala 260-tisíc účtov, aby presne zistila, do akej miery môže byť lukratívna práca pre firmy ako Uber alebo Airbnb.
Banka zistila, že zdieľaná ekonomika môže zvýšiť príjem ľudí až o pätnásť percent, cez Uber to je mesačne v priemere 470 eur, cez Airbnb 280 eur, informoval o tom denník The Telegraph.
Podľa odborníkov sa počet ľudí zarábajúcich cez zdieľanú ekonomiku bude ďalej zvyšovať. A to najmä tam, kde už dnes zdieľanie funguje, teda v doprave a v ubytovaní.

Aj preto sa témou začala vážnejšie zaoberať už aj Európska únia. V nedávnom vyhlásení odporúčala štátom, aby pozitívny vplyv zdieľanej ekonomiky nepodceňovali a nezakazovali ju, tak ako nedávno zakázal prenájom domov cez Airbnb Berlín. Namiesto toho Únia krajinám odporúča vplyv zdieľanej ekonomiky analyzovať a prípadne zmeniť svoju legislatívu.
Na Slovensku je zdieľanie ako zdroj zárobku zatiaľ využíva len minimálne. „Podiel zdieľanej ekonomiky na Slovensku je určite menší než 0,01 percenta hrubého domáceho produktu,“ hovorí analytik odboru makroekonomických analýz a prognóz Inštitútu finančnej politiky Libor Melioris. Dodáva, že ide len o odhad. Náš hrubý domáci produkt za minulý rok bol 77,5 miliardy eur. Zdieľaná ekonomika u nás teda tvorí približne 7,75 milióna eur.
Objem zdieľanej ekonomiky neeviduje Štatistický úrad a na Slovensku v súčasnosti neexistuje ani žiadna analýza, ktorá by jej vplyvy skúmala. A zmeniť by sa to nemalo ani v najbližšom čase. Podľa hovorkyne ministerstva financií Alexandry Gogovej rezort v súčasnosti nepripravuje „žiadny legislatívny predpis, ktorý by sa venoval špeciálne tejto problematike“.
V súčasnosti je pritom legislatíva na Slovensku podľa analytika Iness Raberta Chovanculiaka nastavená tak, že rozvoju zdieľanej ekonomiky príliš nepomáha. Ak chce človek prenajímať dom cez Airbnb, potrebuje podľa neho množstvo povolení, ktorých vybavenie trvá aj niekoľko mesiacov. Postupne sa u nás rozvíja Uber, jeho vodiči už dnes musia spĺňať rovnaké pravidlá ako klasickí taxikári.

Vojna sivej ekonomike
„Tieto spoločnosti sú budúcnosť,“ povedal pre agentúru Bloomberg bývalý medzinárodný daňový právnik amerického ministerstva financií Stephen Shay, ktorý v súčasnosti vyučuje na Harvardovej univerzite.
Otázkou v súčasnosti je, či biznis založený na zdieľaní nezvýši daňové úniky. Z minulosti vieme, že veľké firmy ako Google či Apple sa snažia znižovať sumu, ktorú zaplatia na daniach.
Podľa Bloombergu mali firmy zdieľanej ekonomiky v roku 2014 príjmy vo výške 15 miliárd eur. Do roku 2025 by táto suma podľa odhadov mohla byť 335 miliárd eur. Podľa Meliorisa z IFP sa práve firmy ako Uber či Airbnb snažia na regulovaných trhoch zväčša obchádzať nariadenia a často sa vyhýbajú plateniu poplatkov a iných licencií, ktoré odvádzajú ostatní poskytovatelia.

Na druhej strane biznis model týchto firiem funguje na princípe elektronických platieb. „Toky platieb sú preto oveľa jednoduchšie vystopovateľné, a teda aj zdaniteľné. Vhodne nastavená legislatíva by priniesla zvýšenie efektivity výberu daní,“ dodáva Melioris.

Nahradia nás stroje?
Poskytovať svoje služby či tovary by mohla byť v budúcnosti cesta, ako si zarobiť. Dôvodom je robotizácia, ktorá podľa odborníkov pripraví o prácu tisíce ľudí.
„Okrem vyššej kvality produkcie a menších výrobných chýb v mnohých prípadoch prináša robotizáciu tiež znižovanie potreby ľudskej práce,“ cituje agentúra Reuters partnera McKinsey Global Institute Michaela Chuia.

Podľa odborníkov pritom nie je ohrozená len nízko platená práca, ale o miesto by mohli prísť napríklad aj účtovníci či bankári. V Česku už v týchto dňoch štartuje investičný fond, ktorý by mal riadiť robot. Podľa portálu idnes.cz bude robot spravovať fond pomocou matematických algoritmov.
Riešením tohto problému by v budúcnosti mohol byť, ako píše e15.cz, podľa odborníkov prechod ľudí na voľnú nohu. To znamená, že by si zarábali cez služby, ako je Airbnb.

Michaela Kušnírová
Sme, 28.6.2016

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards