Slovensko má problém. Príliš mnoho dôchodcov (Hospodárske noviny)

 Radovan Ďurana 10.6.2016 vysvetľoval dopady súčasnej valorizácie dôchodkov na penzistov v rokoch 2040-2050 pre Hospodárske noviny.

Slovensko má problém. Príliš mnoho dôchodcov (Hospodárske noviny)

 Na Slovensku za posledných 10 rokov pribudlo 125-tisíc dôchodcov. Už v roku 2014 sme prekročili magickú miliónovú hranicu a penzistov stále pribúda, ukázali čerstvé údaje od Sociálnej poisťovne.

Temná budúcnosť
Momentálna situácia je však len predzvesťou toho, čo sa bude diať v budúcnosti. Vývoj obyvateľstva totiž poukazuje na to, že bude ešte horšie. "Obyvateľstvo v produktívnom veku od 18 do 64 rokov bude stále ubúdať. Do roku 2060 predpovedáme, že ich bude takmer o milión menej, ako je dnes, a budú tvoriť iba niečo vyše 50 percent slovenskej populácie," prezradil demograf Boris Vaňo z Infostatu. Slovenskému dôchodkovému systému však nepomáha ani fakt, že naši penzisti žijú čoraz dlhšie. Vaňo odhaduje, že o 40 rokov by mohli žiť v priemere až do 87 rokov. Teda asi o sedem rokov viac ako v súčasnosti.

Problém pre systém
Táto situácia však predstavuje veľký problém pre udržanie súčasného dôchodkového systému. Podľa Jany Hrabkovej z komunikačného odboru Sociálnej poisťovne sa totiž popri náraste penzistov stále znižuje počet zamestnaných. V roku 2008 ich bolo o približne pätinu viac ako dnes. V súčasnosti nám tak v priemere zostalo iba 2,5 milióna zamestnaných Slovákov. Čo znamená, že na penzie pracuje čoraz menej ľudí.

Valorizácia je katastrofa
Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu najkritickejšie obdobie bude v rokoch 2040 až 2050. "Zrýchli sa nárast počtu dôchodcov, bude to vtedy, keď Husákove deti dosiahnu 65 rokov. Celkovo tak nastane to, že Slovensko sa stane v priemernom veku obyvateľa jednou z najstarších krajín v Európskej únii, pričom dnes patríme medzi najmladšie národy," vysvetlil Ďurana.

Analytik poukazuje na to, že pri tejto vízii bude avizovaná valorizácia dôchodkov katastrofou pre ľudí, ktorí pôjdu do penzie neskôr. Podľa jeho slov robí ministerstvo práce chybu, pre ktorú sa budú musieť budúci penzisti razantne uskromniť. Jediná cesta, ako dôchodky udržať, je nezvyšovať ich tak rýchlo, ako sa dialo doteraz.

Ministerstvo práce avizovalo pravidelné zvyšovanie dôchodkov aj napriek nepriaznivému demografickému vývoju. Analytik INESS Radovan Ďurana však považuje rozhodnutia rezortu práce za chybné. Politické rozhodnutie je podľa neho atraktívne iba pre súčasných penzistov. "Je to chyba, ktorá sa snaží oslabiť nastavenie, ktoré významne zvyšuje udržateľnosť prvého piliera," vysvetlil Ďurana. Podľa neho je tiež problém, že vláda sa nezaoberá opatreniami na spomalenie rastu výdavkov. Tvrdí, že v roku 2055 sa Slovensko dostane do situácie, keď bude na 100 penzistov pripadať 100 pracujúcich ľudí, dôchodky tak budú dané tým, koľko budú ľudia schopní odvádzať. Momentálne na 100 dôchodcov pripadá 174 pracujúcich. Udržať systém s rýchlym zvyšovaním penzií však nedokážu ani vyššie odvody zamestnancov ako dnešných 18 percent. "Pracujúci potrebuje živiť seba, rodinu a splácať hypotéku," uzavrel.

Rezort nechce ľudí strašiť
Samotné ministerstvo práce tvrdí, že prognózy o vývoji obyvateľstva ľudí zbytočne strašia. Poukazuje na to, že budúcnosť dôchodkov ovplyvňuje nielen demografický vývoj, ale tiež rast ekonomiky, produktivita práce, či vývoj zamestnanosti. Rozhodnutie o zvyšovaní penzií tak podľa nich nemusí byť automaticky sprevádzané zvyšovaním odvodov. "Okrem udržateľnosti existuje však aj druhá strana mince, a tou je adekvátnosť výšky dôchodkových nárokov," povedal hovorca rezortu práce Michal Stuška. Podľa neho by zastavenie rastu dôchodkov ignorovalo medzinárodné záväzky. Súčasní dôchodcovia sa preto tiež potrebujú prispôsobovať vývoju cien a zvyšovanie dôchodkov je ich výraznou potrebou.

Dlhší život penzistov, dlhšia práca Slovákov
Ministerstvo však už priznalo, že kvôli nepriaznivému demografickému vývoju sa Slováci nevyhnú zvyšovaniu veku odchodu do dôchodku. V zjednodušenom zmysle slova však platí, že čím dlhšie budú naši penzisti žiť, tým dlhšie budú musieť pracovať zamestnanci. Rezort práce avizoval neskorší odchod do penzie už v minulosti. Súčasných tridsiatnikov tak čaká penzia až keď dovŕšia 66 rokov a 7 mesiacov. Podľa analytikov nám však nič iné nezostáva. "Je to nevyhnutnosť. Ak sa ľudia dožívajú čoraz vyššieho veku a majú málo detí, musia sa zmieriť s tým, že budú dlhšie pracovať. Inak by dôchodkový systém vytváral čoraz väčšie deficity," povedal riaditeľ a analytik INEKO Radovan Goliáš.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 10.6.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards