Sulík ostro kritizuje vládu za zvýšenie poplatkov za RTVS: Prekvapuje ma, že nabrala takú bezočivosť (Hospodárske noviny)

 Hospodárske noviny uverejnili 8.6.2016 článok o kritike R. Sulíka na snahu vlády zvýšiť koncesionárske poplatky so zmienkou o iniciatíve INESS a Konzervatívneho inštitútu M.R. Štefánika na zrušenie poplatkov pre zamestnávateľov.

Sulík ostro kritizuje vládu za zvýšenie poplatkov za RTVS: Prekvapuje ma, že nabrala takú bezočivosť (Hospodárske noviny)

Šéf SaS hovorí, že Andrej Danko podľa neho pochopil, že nemôže robiť úplne toho submisívneho juniora Ficovi preto, lebo príde o voličov.

„Koncesionárske poplatky sú tou najabsurdnejšou daňou, akú v našom systéme máme,“ vyhlásil predseda SaS vo svojom najnovšom videu. Ako hlavný dôvod uviedol fakt, že majú akože spoplatňovať používanie verejnoprávnej televízie, ale v skutočnosti ich musí platiť každý, kto má elektrinu.

„Absurdnosť, ktorú vymyslel Maďarič“

Zvýšenie koncesionárskych poplatkov o 50 percent schválila koalícia v programovom vyhlásení vlády a stojí za nimi minister kultúry Marek Maďarič. Lenže minulý piatok sa koalíca na apel šéfa SNS Andreja Danka zhodla na koaličnej rade, že zatiaľ sa zvyšovať nebudú.
„Takúto absurdnosť vymyslel minister kultúry Marek Maďarič. Povedzme, že on nie je ekonóm, tak dalo by sa to nejak prehliadnuť. Čo ma oveľa viac prekvapuje, je že táto vláda nabrala odvahu a bezočivosť a že ide tieto poplatky výrazne zvyšovať o 50 percent,“ hovorí Sulík.
Dodal, že Danko podľa neho pochopil, že nemôže robiť úplne toho submisívneho juniora Ficovi preto, lebo príde o voličov. SaS a OĽaNO zrušenie koncesionárskych poplatkov prednesú v rámci Opozičnej rady, o čom už informoval Matovičov poslanec Jozef Viskupič.
Sulíkovi prekáža aj fakt, že koncesionárske poplatky už musia platiť aj firmy

Ohradil sa aj INESS
Voči tomu sa ohradil aj INESS (Inštitút ekonomických a spoločenských analýz spolu s Konzervatívnym inštitútom M. R. Štefánika. Iniciovali supstenie hromadnej pripomienky verejnosti, v ktorej navrhujú zrušenie úhrad RTVS pre zamestnávateľov.
„Samotnú existenciu platby zamestnávateľa považujeme za nesystémovú, ktorá znižuje transparentnosť financovania verejnej služby. Výber týchto prostriedkov je zbytočne nákladný, a vo svojej povahe predstavuje dvojité zdanenie občanov,“ píše INESS.

Rozuzlenie môže byť v pondelok
Rozuzlenie ohľadne zvýšenia koncesionárskych poplatkov by mohol byť známy v pondelok po koaličnej rade. Minister Maďarič však zo svojho plánu upustiť nemieni, na tlačovej konferencii dokonca priznal, že je pripravený aj odstúpiť z funkcie.
„A aby divadlo bolo kompletné, tak sa pridal ešte aj samotný minister kultúry Maďarič, ktorý povedal, že on si vie aj predstaviť podať demisiu, ak Danko neustúpi. Nech si robia, čo chcú, koncesionárske poplatky by nemali byť zvýšené v žiadnom prípade. Naopak by mali byť kompletne zrušené, lebo chýba logika ich výberu,“ uzavrel Sulík vo videu.

lm
Hospodárske noviny, 8.6.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards