Slovenské firmy prekvapili, zisk im výrazne rastie (Trend)

 Trend uverejnil 8.6.2016 článok o prudkom raste zisku spoločností v roku 2015 na Slovensku s vysvetlením jedného možného faktoru od Radovana Ďuranu. 

Slovenské firmy prekvapili, zisk im výrazne rastie (Trend)

 Vyplýva to z analýzy spoločnosti Finstat, ktorá vyhodnotila údaje vyše 114-tisíc obchodných spoločností, ktoré už podali účtovné závierky za uplynulý rok. "Do konca júna predloží závierky ešte zhruba 50-tisíc spoločností, no nepredpokladám, že sa ten celkový obraz výrazne zmení," hovorí zakladateľ firmy Filip Glasa.

Medzi hodnotenými firmami zatiaľ nie sú najväčší ťahúni slovenskej ekonomiky, napríklad automobilky Volkswagen, Kia či PSA Peugeot Citroën, ktoré zvyčajne posielajú uzávierky až v lete, po uzavretí výročných správ. Vzorka je však natoľko rozsiahla, že ukazuje výrazné pohyby v ekonomike.

"Je to jednoduché, je za tým efektívnejšia práca Finančnej správy a účinnejšie opatrenia proti daňovej optimalizácii," tvrdí ekonomický analytik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Opatrenia štátu v boji proti daňovým únikom, umelému znižovaniu daňového základu a iným "optimalizačným" schémam a tiež nastupujúca trestnoprávna zodpovednosť firiem od júla tohto roku podľa neho viedli spoločnosti k vyššej pozornosti a opatrnosti.

Dôvody zisku
V rovnakom období stúpol podľa Finstatu zisk sledovaných firiem pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) len o 12 percent. "Ten rozdiel naznačuje, že firmám vlani klesli úroky, odvedená daň alebo odpisy," vysvetľuje analytik VÚB Andrej Arady. Najväčší vplyv malo podľa neho zníženie odpisov firiem.
Štát totiž v roku 2015 zaviedol vyše dvadsať nových opatrení, ktoré firmám výrazne sprísnili možnosti odpisovania a predĺžili obdobie odpisovania nákladov na podnikanie. Radovan Ďurana z think-tanku Iness predpokladá aj zmenu prístupu firiem k zdaneniu po zavedení daňových licencií.
"Po zavedení licencií nemusia malí podnikatelia uplatňovať všetky svoje náklady, pretože aj tak musia zaplatiť aspoň minimálnu daň, čím sa prirodzene dostávajú do lepších čísiel ako pred zavedením licencií. Ak je takých firiem 20-tisíc, vidieť to aj na makroúrovni,"dodal.

"Vidím za tým mozaiku dôvodov, obmedzenie daňovej optimalizácie tiež, ale skôr v menšej miere. Viac by som to pripísal stavu ekonomiky, firmy majú zákazky, vyrábajú, zvyšujú tržby aj zisk a klesá nezamestnanosť," hovorí partner KPMG Ľuboš Vančo.
Po náročnom období rokov 2009 až 2012 sa firmy podľa neho vracajú k normálnej ziskovosti, aby boli schopné sa rozvíjať. "Vnímam to pozitívne, pretože v dôsledku tohto vývoja by mohol stúpnuť tlak na rýchlejší rast miezd, aby sa pozitívny vývoj v ekonomike preniesol aj na zamestnancov. Mnohé firmy na to dnes majú dostatočný priestor," dodal.

Tomáš Nejedlý
Trend, 8.6.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards