Rodinám na dávkach nepridajú (TV Markíza)

 TV Markíza odvysielala dňa 4.6.2016 reportáž o životnom minime, ktoré si zachovalo hodnotu z roku 2015 s komentárom Martina Vlachynského k naviazanosti životného minima k zmenám inflácie. 

Rodinám na dávkach nepridajú (TV Markíza)

Výňatok:

Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne:
"Ak sa nemení suma životného minima, naďalej platí, že predčasný starobný dôchodok vzniká od sumy dvestotridsaťsedem eur aj osemdesiat centov. Nemení sa ani minimálny dôchodok, ktorý zostáva na tej istej úrovni ako doteraz."
Martin Vlachynský, analytik INESS:
"Naviazanie životného minima na infláciu je určite dobrá vec z toho dôvodu, že tak trošičku to zväzuje vládam ruky, aby mohli len tak svojvoľne rozhadzovať a takpovediac si kupovať voličov."

Andrea Mačošková:
"Analytik ale zdôrazňuje, že sociálne dávky by mali smerovať predovšetkým medzi tie skupiny ľudí, ktorí to najviac potrebujú. Ak sa prerozdeľujú plošne, potom sa nemôžeme čudovať, že sociálne dávky nie sú dostatočne vysoké."
Martin Vlachynský:
"Hlavne minulú vládu však treba trošku vyhrešiť za to, že napriek tomu teda, že mzdy a celkovo ekonomika za posledné roky na Slovensku pomerne slušne rástli, vďaka tomu slušne rástli aj príjmy štátneho rozpočtu, vláda takpovediac nevyužila ten priestor, ktorý sa jej ponúkal na to, aby trošku viac stabilizovala verejné financie."

Veronika Husárová:
"Sociálne dávky však zvyšujeme aj bez ohľadu na vývoj životného minima.
Od začiatku tohto roka stúplo materské či príspevok na starostlivosť o dieťa a od budúceho roka plánujeme zvýšiť príspevok na opatrovanie."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards