Rodičovské dôchodky? Prinesú vyššie odvody, zadlženie a diskrimináciu

Pravda uverejnila vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k rodičovským dôchodkom. 8.10.2021

Rodičovské dôchodky? Prinesú vyššie odvody, zadlženie a diskrimináciu

Radovan Ďurana, INESS:

"Ženy nie sú diskriminované. Toto je obľúbený omyl vo verejnej diskusii. Naopak, ženy v čase, keď nepracujú a starajú sa o deti, to jest, keď neprispievajú do odvodového systému, získavajú už dnes roky dôchodkového poistenia bezplatne. Čo je bezplatné, ale nie je zadarmo. Za obdobie rodičovstva, im do sociálnej poisťovne prispievajú daňoví poplatníci v sume viac ako 150 miliónov eur ročne. Ženy teda nie sú diskriminované, akurát ich súkromné rozhodnutie mať dieťa znamená nielen výhody, ale aj náklady.

Ženy, resp. rodiny sa nestarajú o deti kvôli tomu, že chcú vychovávať pre štát nových daňových poplatníkov. Deti sa rodia úplne z iných dôvodov, a veľká časť výhod rodičovstva, benefitov z existencie detí, patrí danej rodine. Zredukovať rodičovstvo na finančnú bilanciu daní a odvodov, by bolo veľmi povrchné."

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards