Predseda Európskej rady a predseda Európskej komisie podpíšu dnes v Tokiu s japonským premiérom historicky najväčšiu obchodnú dohodu

Martin Vlachynský vystúpil v Rádiu Slovensku ohľadom uzavretia obchodnej dohody medzi Japonskom a Európskou úniou. 17.7.2018.

Predseda Európskej rady a predseda Európskej komisie podpíšu dnes v Tokiu s japonským premiérom historicky najväčšiu obchodnú dohodu

Karolína Lacová, moderátorka: “Predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker podpíšu dnes v Tokiu s japonským premiérom Šinzóm Abem historicky najväčšiu obchodnú dohodu Európskej únie. Zóna voľného obchodu, ktorá sa zmluvou vytvorí, bude pokrývať 600-miliónový trh a na svetovom HDP sa bude podieľať 30-timi percentami.”

Martin Hílek, redaktor: "V čase, keď americký prezident Donald Trump odstupuje od plánovaných dohôd, zavádza clá na tovar a orientuje sa predovšetkým na ochranu amerického trhu, podpisujú zástupcovia Európskej únie a Japonska dohodu o vytvorení zóny voľného obchodu. O jej podmienkach rokoval Brusel s Tokiom od roku 2013. Na konečnom znení sa dohodli až v závere minulého roka a rokovania nabrali na obrátkach po tom, ako americký prezident odmietol transpacifické partnerstvo s 11-timi štátmi, vrátane Japonska. Podľa analytika inštitútu INESS Martina Vlachynského, je táto dohoda dobrým znamením pre globálnu ekonomiku."

Martin Vlachynský, analytik INESS (telefonát): “Je to príjemný signál, že viaceré veľké globálne ekonomiky ešte stále nepristúpili na tú protekcionistickú hru, ktorú sa snaží rozohrať prezident Trump a naďalej (…) uvoľňovanie medzinárodného obchodu je cestou k prosperite.”

Martin Hílek: “Aj vďaka tejto dohode si sľubuje Európska komisia nárast exportu o 20 miliárd eur. Jedným z cieľov dohody je odstránenie takmer všetkých dovozných ciel, ktoré stoja európske firmy približne jednu miliardu eur ročne.”

Martin Vlachynský: “Tejto dohode sa niekedy dokonca prezýva, že syr za autá, pretože práve poľnohospodársky export Európskej únie by mal byť tým hlavným beneficientom tejto dohody na strane Európskej únie, odhady sú, že by sa mal dokonca strojnásobiť export potravín do Japonska a naopak, z Japonska sa teda očakáva príchod najmä lacnejších automobilov a iných strojov.”

Martin Hílek: “Dohoda s Japonskom by sa pritom nemala týkať len produktov, ale aj príchodu expertných pracovníkov či celkového otvorenia trhu. Podľa analytika, vzhľadom na to, v akej situácii je Japonsko, sú pre krajinu takéto kroky nevyhnutné, ak si chce zachovať svoju pozíciu na svetovom ekonomickom trhu.”

Karolína Lacová, Martin Hílek, Rádio Slovensko, 17.07.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards