Prečo sú sociálne balíčky problém?

Radovan Ďurana sa pre Hospodárke noviny vyjadril k sociálnym balíčkom. 25. 08. 2020.

Prečo sú sociálne balíčky problém?

Ekonómovia sa zhodujú, že na sociálnych balíčkoch by nebolo nič zlé. Kotian dokonca pripustil, že aj zadlžovanie má niekedy svoje opodstatnenie. Ako vysvetlil Radovan Ďurana z INESS, „neboli by problém, ak by boli marketingovým obalom poctivo pripravených a konzultovaných zmien v sociálnej politike a reflektovali priority identifikované napríklad Útvarom hodnoty za peniaze“.

To sa však nedeje a príkladom za všetko sú dôchodky. Inštitút finančnej politiky, Útvar hodnoty za peniaze, ako aj množstvo medzinárodných organizmov upozorňujú, že systém starobných dôchodkov potrebuje razantnú reformu.

Podľa Ďuranu je to spôsobené tým, že „politika hrá v ich zostavovaní dôležitejšiu rolu ako dáta a skutočné potreby“. Na politizáciu sociálnej politiky sa dlhodobo sťažujú aj zamestnávatelia, ktorých sa výrazne dotklo zvyšovanie minimálnej mzdy, ako aj príplatkov za prácu v noci, cez víkendy či sviatky. Martin Reguli z Nadácie F. A. Hayeka upozornil, že tieto politicky motivované zmeny „deformujú sociálny systém a naprávať ho je následne veľmi náročné“.

No a ďalším veľkým problémom je už spomínané financovanie. Často sa totiž stáva, že opatrenia sa na tlačovej konferencii predstavia, no ich skutočné finančné dosahy sa podľa Ďuranu odhadujú až potom a nereflektujú skutočné možnosti našich verejných financií.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards