Market Finesse 11/2021

Market Finesse 11/2021

Stihli sme to! Nedostatok papiera, lepenky, či lepidla a ich vybičované ceny nás držali v napätí do poslednej chvíle. Množstvo knižných titulov sa na Slovensku pred Vianocami ani nepodarilo vytlačiť, iné museli dramaticky zredukovať náklad. Ani my sme nedokázali vytlačiť plánované množstvo, ale „aj vrana je vták“ a polovica dodaná 10. decembra stačila na to, aby sme pár stoviek rozposlali všetkým, ktorí vydanie knihy podporili v kampani na Startlabe a ďalšie stovky poputovali do kníhkupectiev po celom Slovensku. Polovica z polovice je na tejto fotke. Ak si našu knihu Dedičstvo koronakrízy nájdete pod vianočným stromčekom, pošlite nám fotku, potešíte nás!

Už nie je novinkou, že sme spustili ďalší ročník celoštátnej Ekonomickej olympiády pre stredoškolákov. Pred každým ročníkom si kladieme otázku, kde je hranica záujmu o ekonomické vzdelávanie na Slovensku. Predsa len, ekonómia nie je športové zápolenie, efektné výbuchy pri chemickom pokuse v školskom labáku ani nakúkanie do hľadáčika teleskopu. Riaditeľka olympiády Monika Budzák v INESS vždy zorganizuje tipovaciu súťaž, koľko študentov sa zapojí v ďalšom ročníku. V tom predchádzajúcom ich bolo 8500 a väčšina mojich kolegov vrátane mňa tipovala už len mierny nárast, prípadne stagnáciu. Monika ako riaditeľka tejto súťaže opäť prejavila svoj cit a tipla si takmer presne skutočných 11 300! To je opäť priam neuveriteľný medziročný nárast presne o tretinu. V týchto dňoch prebieha vyhodnocovanie školského kola a päťdesiatka najlepších z každého kraja sa dozvie o svojom postupe do krajských kôl, ktoré sa uskutočnia na prelome februára a marca.

Ďalšou témou, ktorú aktuálne INESS prežíva naplno (možno aj vy ste sa stali cieľom našej aktuálnej informačnej kampane), je náš návrh na zrušenie „polohrubej“ mzdy.

Minister financií predložil svoj návrh úprav na zjednodušenie platieb odvodov a daní z príjmov za prácu. Nato, aby sme ho mohli pochváliť, však svoj návrh musí potiahnuť ďalej a spraviť ďalšie dve dôležité úpravy: 1. zrušiť zavádzajúci termín „odvod zamestnávateľa“, pretože je to len účtovná fikcia nesúvisiaca s ekonomickou realitou a po 2. zrušiť aj dnešnú hrubú mzdu, ktorá vôbec neodráža realitu celkových mzdových nákladov, a preto si u nás vyslúžila premenovanie na „polohrubá mzda.“ Prečo to vôbec robíme? Podľa nášho reprezentatívneho prieskumu 2/3 Slovákov nepoznajú skutočnú hodnotu svojej práce. Poviete si, prečo by mali? Napríklad preto, že zamestnanci v dôsledku tejto nevedomosti majú tendenciu podhodnocovať svoje daňovo-odvodové zaťaženie a zároveň nadhodnocovať priemernú ziskovú maržu podnikateľov. Okrem rôznych nežiaducich pnutí (viď večné spory medzi zamestnávateľmi a zamestnancami/odbormi) toto zakrývanie celkových odvodov z ceny práce vedie k udržiavaniu neprimerane vysokého daňovo-odvodového zaťaženia práce na Slovensku. Za rok 2020 bol u nás podiel daní a odvodov na celkových mzdových nákladoch 43,7 %, pričom priemer krajín OECD je na úrovni len 37,8 %. Túto disproporciu treba zmeniť – k čomu môže dôjsť aj vďaka tomu, že zrušíme „polohrubú“ mzdu, čím tiež zásadne zvýšime povedomie zamestnancov o tom, koľko odvodov skutočne zaplatia z ceny svojej práce.

Samozrejme, koncoročným folklórom je aj schvaľovanie štátneho rozpočtu. Okrem neho v tomto čísle nájdete aj texty venujúce sa zdravotníctvu, školstvu, trhu práce, či našej novej štúdii s názvom: Ekonomická analýza vybraných dodatkov k DMA: cielená online reklama. Ak by som mal spraviť niečo ako Editor’s pick, určite si nenechajte ujsť články Kongresové centrum v ťažkých časoch a Strašenie klimatickým peklom.

Prajem Vám pokojné Vianoce, nech Vám pri koncoročnom bilancovaní tohto roka vyjde viac pozitív ako negatív, a samozrejme príjemné čítanie!

Richard Ďurana

Decembrový Market Finesse si v PDF môžete prečítať TU.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards