Lekári a nemocnice chcú viac peňazí, zdravotníctvu však zúfalo chýba niečo iné

Postoj uverejnil článok s vyjadrením Martina Vlachynského k dofinancovaniu VšZP. 01. 12. 2020.

Lekári a nemocnice chcú viac peňazí, zdravotníctvu však zúfalo chýba niečo iné

Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Martin Vlachynský preto pre Postoj uvádza, že dofinancovanie bude zrejme nevyhnutné a dôvodov je hneď niekoľko. Ešte minulá vláda na tento rok zdravotníctvu pridelila výrazne menej peňazí, ako reálne potrebovalo, a súčasná vláda tento problém vyriešila iba čiastočne. Dofinancovala totiž iba jednu, štátnu zdravotnú poisťovňu.

„Nedostatočné financovanie ostalo nedoriešené pre zvyšné dve poisťovne, ktoré reprezentujú 45 percent poistencov. Tento problém sa len posunie do roku  2021,“ hovorí Vlachynský.

Pandémia bude zároveň ďalej pokračovať, keďže však nikto presne nevie, aké investície a kde sú najviac potrebné, tento stav má podľa Vlachynského „potenciál pohltiť desiatky miliónov ročne bez toho, aby si to niekto všimol“.

Keď totiž zrazu prestane v niektorej nemocnici fungovať kotol, bude ho treba urgentne vymeniť, aj keď to pôvodne nebolo v rozpočtovom pláne. Keďže slovenské nemocnice sú chronicky zanedbávané, takéto situácie vôbec nie sú ojedinelé.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards