Kabinet schválil nový rozpočet. Narýchlo a potichu

Radovan Ďurana sa pre Pravdu vyjadril k rozpočtu. 15. 10. 2020.

Kabinet schválil nový rozpočet. Narýchlo a potichu

„Vláda v rozpočte predpokladá, že v roku 2021 už bude mať vyššie daňovo-odvodové príjmy ako v roku 2019, i napriek tomu očakáva deficit viac ako sedem miliárd eur," hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. V tejto sume je síce aj miliardová rezerva na horšie časy, no aj výdavky na sociálne opatrenia - ako 13. dôchodky či tehotenská dávka. Tú chce rezort práce vyplácať už od apríla budúceho roka. Výrazne hore však išli v rozpočte aj výdavky na vzťahy s úniou, upozorňuje Ďurana. Nejde pritom len o financovanie programov, ale aj rest vo výške 330 miliónov eur za kauzu finančnej správy v súvislosti s dovozmi z Číny.

„Od zodpovednej vlády by sme očakávali snahu udržať deficit čo najnižšie," vysvetľuje analyrik. Práve to bude komplikovať aj návrat k vyrovnanému hospodáreniu v ďalších rokoch. Ak totiž nepríde k zvýšeniu na príjmovej strane, hrozí podľa Ďuranu aj zvyšovanie daní. V návrhu mu chýba aj prepojenie na chystaný reformný plán.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards