Ako si medici vyberajú špecializáciu?

O nedostatku lekárov na Slovensku sa veľa hovorí, predovšetkým v kontexte ich celkového nedostatku, a to hlavne následkom starnutia populácie. Tento nedostatok však nie je rovnomerný. Koncom roka 2023 chýbali endokrinológovia, neurológovia a diabetológovia, a v posledných rokoch aj reumatológovia, imunoalergológovia a pľúcni lekári. Výpovede aktérov v oblasti zdravotníctva pritom naznačujú, že záujem medikov a medičiek o rôzne špecializácie sa mení. Celkový nedostatok lekárov  a lekárok preto vysvetľuje len časť problému, významným faktorom je aj zmena preferencií pre jednotlivé špecializácie.

Proces výberu špecializačného štúdia slovenskými študentmi a študentami medicíny

O nedostatku lekárov na Slovensku sa veľa hovorí, predovšetkým v kontexte ich celkového nedostatku, hlavne následkom starnutia populácie. Tento nedostatok však nie je rovnomerný. Koncom roka 2023 chýbali endokrinológovia, neurológovia a diabetológovia, a v posledných rokoch aj reumatológovia, imunoalergológovia a pľúcni lekári. Výpovede zo zdravotníctva naznačujú, že záujem medikov o rôzne špecializácie sa mení. Celkový nedostatok lekárov preto vysvetľuje len časť problému, významným faktorom je aj zmena preferencií pre jednotlivé špecializácie.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.

Lekárne obchodmi, obchody lekárňami

Na našej nedávnej diskusii o spotrebiteľskej revolúcii v zdravotníctve prebehla nečakane vášnivá výmena medzi zástupcami lekární a maloobchodu. Obchody by chceli predávať aspoň niektoré lieky bez predpisu. Lekárňam sa to pochopiteľne nepáči. Lekárne by zase chceli ponúkať väčšie spektrum služieb, napríklad vakcináciu, či niektoré iné preventívne a  diagnostické služby. Ako som sa neskôr dozvedel, s tým zase mali problém niektorí diváci z radov ambulantných lekárov. 

Škálovanie zdravotníctva

Po storočí skúseností s pásovou výrobou si dnes vieme predstaviť zvyšovanie priemyselnej výroby vcelku hmatateľne. Avšak v prípade služieb, kde si každá dodatočná jednotka produkcie vyžaduje dodatočnú ľudskú prácu, je škálovanie náročnejší koncept.

Stránky

Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards