Experti v ankete pre HN. Lockdown by škrtol desaťtisíce pracovných miest

Finweb uverejníl článok s vyjadrením Martina Vlachynského k lockeddownu. 21. 10. 2020.

Experti v ankete pre HN. Lockdown by škrtol desaťtisíce pracovných miest

Martin Vlachynský, analytik INESS

Nepoznáme presný rozsah prípadného lockdownu (bude sa týkať aj priemyslu?), ale škoda v jednotkách miliárd sa zdá byť realistický odhad. Rozsah prepúšťania z prvej vlny ešte nepoznáme (veľa budúcich nezamestnaných maskuje podpora firiem, ktorá nemôže trvať naveky), netrúfam si odhadnúť ešte dodatočný dopad lockdownu.

Ekonomickým škodám sa však nedá vyhnúť, ak rast ekonomiky stojí, tak škody vznikajú. Štátna pomoc môže tieto škody dočasne zamaskovať, ale už dnešná pomoc je poskytovaná na úkor budúcnosti (bude ju treba zaplatiť z vyšších a nových daní), dodatočná pomoc ešte viac zaťaží dlhom budúcu generáciu.

Vláda však zbytočne stavia samú seba do pozície buď-alebo. Existuje aj možnosť C, nerobiť jednu grandióznu akciu (ktorú je takmer nemožné narýchlo zorganizovať), ale okamžite spustiť dlhodobú kampaň intenzívneho pravidelného antigénového testovania v najviac zasiahnutých mestách, v nemocniciach, domovoch, ponúknuť takú možnosť fabrikám, úradom atď.

Som presvedčený, že sa nájde dostatočné množstvo občanov, ktorí sa radi nechajú otestovať, zároveň to bude logisticky reálnejšie.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards