Ekonóm Vlachynský: V Európe si bez detí svoj pohodlný skanzen neudržíme

Denník Štandard uverejnil rozhovor s analytikom Martinom Vlachynským na tému verejný dlh a ekonomika Európy. 

Ekonóm Vlachynský: V Európe si bez detí svoj pohodlný skanzen neudržíme

Martin Vlachynský, INESS: 

"Výška dlhu sa spomína často, ale podľa mňa je druhoradá. Japonsko má gigantický dlh a napriek tomu dlhodobo dobre funguje. Dôležitá je dôvera investorov, že dlh dokážeme splácať a tá sa práve pri štátoch ako Slovensko môže rýchlo zmeniť. Je to relevantná otázka, ale hlavný problém je v tom, že sme si navykli na vysoko deficitný rozpočet aj v dobrých časoch. V tých zlých to bol ešte väčší extrém. Veľkou otázkou je, či sa nájde politická garnitúra, ktorá dokáže zaradiť spiatočku. Za posledné tri-štyri vlády sme tu mali asi päť sociálnych balíčkov, ktoré zahŕňali desiatky opatrení vrátane tých relatívne malých, ako sú vlaky zadarmo. Z toho sa politicky veľmi ťažko vycúva. Nevidím u nás dostatočnú politickú vôľu, keď by niekto povedal: Prepáčte, tehotenské dávky musíme zrušiť, lebo ich nedokážeme ufinancovať. Aby sme stabilizovali verejné financie, musíme siahnuť do sociálnej politiky. To sa jednoducho nedá spraviť tým, že budeme efektívnejšie nakupovať toaletný papier pre ministerstvá či tým, že sa bude menej kradnúť, čo bolo heslom posledných rokov. Efektívnejšia štátna správa je síce fajn, ale miliardy sa nedajú ušetriť bez zmien v sociálnom systéme."

Celý rozhovor zo dňa 18.8.2023 si môžete prečítať tu. 
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards