Elektromobilné sny
Prečo je na Slovensku málo elektromobilov? Pretože sú stále drahé a Slováci relatívne stále chudobní. Tak jednoduché to je. A to elektromobilom štát „pomáha“ na troch frontoch.
Domáce nemocnice
„Najlepším miestom na liečenie chorôb sú nemocnice.“ Na prvé zamyslenie sa nám toto tvrdenie môže zdať prirodzené a správne – nemocnice predsa na jednom mieste združujú potrebné vybavenie a kvalifikovaných ľudí, a tak vytvárajú ideálne prostredie na riešenie zdravotných problémov.
Keď miznú ľudia z polí
Zdá sa, že v posledné mesiace zmizli ľudia. Chýbajú zdravotné sestry, šoféri aj pracovníci v poľnohospodárstve. Nedošlo však k žiadnym zásadným poklesom populácie, naopak, počet ľudí na planéte prednedávnom prekročil hranicu 8 miliárd. Tak prečo v mnohých krajinách chýbajú pracovné sily?
Ako sa nemá robiť politika lekcia 34: Príplatky
Na septembrovej schôdzi parlamentu skupinka poslancov za stranu Smer-SD navrhla znovunaviazanie príplatkov za prácu v noci a cez víkend na minimálnu mzdu. 117 poslancov tento návrh poslalo do druhého čítania. Následne v októbri prešiel výbormi a dostal sa na ďalšiu naplánovanú schôdzu. Od toho momentu sa návrhu chytili médiá a medzi zamestnávateľmi prepukla panika.
Zákaz nedeľného nakupovania je späť
Niektoré politické nápady sa vracajú ako bumerang. Zákaz nedeľného predaja patrí medzi ne. Po dva a pol roku ho máme znova v parlamente. Výhodou tejto legislatívnej recyklácie je aspoň to, že kritikom stačí zopakovať staré argumenty. Sú stále platné.
Amazon je v zdravotníctve doma
Že ambície spoločnosti Amazon nekončia pri predávaní kníh, hračiek, elektroniky a iných produktov je verejne známe už pár rokov. Amazon sa snaží svoje aktivity rozšíriť aj do iných sfér ľudského života, a vo veľkom investuje aj do zdravotníctva.
Táto vláda sa opustila
Vláda plánuje použiť jednu miliardu eur na navýšenie platov verejných zamestnancov. Počas najbližších dvoch rokov vzrastú ich mzdy o 21,2 %. To je v zásade suma, ktorá pokrýva očakávanú infláciu na tento a budúci rok. Vláda tento krok oznamovala na pompéznej tlačovke ako výbornú správu, ale zabudla oznámiť dva veľké problémy: „Čo zamestnanci v ostatných odvetviach?“ a „Čo na to verejné financie?“.
Prietokový sociálny ohrievač
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnila zaujímavý graf. Presne v eurových hodnotách ukazoval, že z nového „inflačno-rodinného“ balíčka najviac dostane stredná trieda, najmenej chudobní. Zaujímavý bol tým, že konečne na číslach ukázal niečo, čo mnohí dávno vieme – nezmyselnosť dnešného "sociálneho" štátu.
Fínske školstvo bez pozlátka
Momentálne na Slovensku prebieha obsahová reforma školstva a prepisujú sa štátne vzdelávacie programy. Ministerstvo školstva sa netají tým, že inšpiráciu k tejto reforme čerpá aj z fínskeho školstva. Toto školstvo predstavuje výkladnú skriňu progresívneho smeru vzdelávania.
Nová pandémia sa volá protekcionizmus
História sa opakuje. Ani rok 2022, žiaľ, nie je výnimkou. Pandémia a následná vojna vzbudili strach o dostatok potravín, ktorý politici po celom svete premenili na staronové riešenia. Čo ľudia neradi počujú je, že mnohé opatrenia nielenže potravinovú bezpečnosť neriešia, ale ju môžu ešte zhoršiť.