Ceny v obchodoch rastú rýchlejšie ako naše platy.

Juraj Karpiš z INESS vysvetľoval v Rádiu Expres príčiny súčasnej inflácie. 14.5.2018.

Ceny v obchodoch rastú rýchlejšie ako naše platy.

Mária Kašiarová, moderátorka: “Ceny v obchodoch rástli oveľa rýchlejšie než naše platy. Zdraželi potraviny, nealko, alkohol, ale aj odevy a obuv. O vyše 5 percent medziročne aj doprava. Veľké výkyvy zaznamenal Štatistický úrad podľa Štefana Adamca aj medzi marcom a aprílom.”

Štefan Adamec, Štatistický úrad SR: “Najviac mlieko, mliečne výrobky a vajcia, ceny ktorých sa zvýšili medziročne o 9,7 percenta, a ovocie, kde sa ceny zvýšili o 18 percent.”

Mária Kašiarová: "Na Slovensku je inflácia najvyššia od roku 2012. V apríli to boli takmer 3 percentá. Analytik INEKO Juraj Karpiš približuje, že ceny takto prudko rastú najmä pre dlhé obdobie ponuky lacných úverov."

Juraj Karpiš, analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy: “Máme na Slovensku, teda mnoho ľudí nabralo nový dlh, teda najmä v podobe hypoték, a aj vďaka tomu teda tie ceny aj na Slovensku rástli, keďže keď si človek zoberie dlh, tak má zrazu viac peňazí na spotrebu, alebo investície, a to sa prejaví v tej ekonomike.”

Mária Kašiarová: “Nárast cien sa ale podľa Karpiša nezastaví okamžite. Aj keď sa skončí obdobie lacných úverov, tak ako to avizuje centrálna banka, v ekonomike sa to môže prejaviť až o niekoľko rokov.”

Mária Kašiarová, Rádio Expres, 14.05.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards