Ceny potravín lákajú populistov

Denník SME uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k dôsledkom regulácie cien potravín. 

Ceny potravín lákajú populistov

Martin Vlachynský, INESS: 

"Rast cien potravín sa stal medzinárodnou populistickou témou. Niekde to viedlo len k analýzam a návrhom, ktoré skončili v slepej uličke. Inde však prišlo k zavedeniu regulačných politík, ktoré vážne narušili fungovanie celého maloobchodného sektora.

V Česku rast cien potravín viedol k vyšetrovaniu úradom pre ochranu hospodárskej súťaže. Ten skonštatoval, že „prešetrovanie na trhoch s predmetnými komoditami neodhalilo zlyhanie hospodárskej súťaže ani existenciu štruktúry trhu, na ktorej by mal niektorý účastník dominantné postavenie.“ To však nezabránilo opozícii žiadať reguláciu marží v maloobchode, ktorej vláda zatiaľ odoláva."

Celý komentár zo dňa 9.11.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards