Byrokraciou proti pandémii
Existujú dva svety. Ten prvý je svet podnikavosti. Podnikavo sa správajú nielen podnikatelia zapísaní v živnostenskom registri, ale do nejakej miery každý z nás aj v dennom živote. Odmena v tomto svete prichádza za vytvorenie produktu, ktorí naplní potreby a očakávania zákazníka. Druhý je svet byrokracie. Netvoria sa v ňom produkty, ale pravidlá. Odmena prichádza za ich splnenie. A ak nepríde odmena, tak aspoň nepríde pokuta.
Tri pozitíva
„Poprosíme spomenúť tri pozitíva a tri nevyužité príležitosti“, zaznela požiadavka Zdravotníckych novín na koncoročný hodnotiaci komentár. Hneď som vedel, s ktorou časťou tejto požiadavky budem mať problém.
Plnou parou vzad
Konanie nového ministerstva zdravotníctva je zatiaľ jedným veľkým sklamaním. Návrat nekonečnej témy ziskov, snaha nasmerovať systém k jednej zdravotnej poisťovni, ďalšie bezpodmienečné oddlžovanie nemocníc a dokonca aj záchrana štátnej zdravotnej poisťovne. Nárok sa nehýbe, o štandardoch nepočuť, kvalitatívne ukazovatele kde nič, tu nič. Najnovšia zmena v zákone o zdravotných poisťovniach je definitívnou ranou nádejám, že sa táto vláda pokúsi o nápravu systému.
Kto v zdravotníctve má dostať viac?
Na konci každého roka nastupuje veselé obdobie schvaľovania rozpočtu verejných financií. Týždne a mesiace naťahovačiek o príjmy, výdavky, kapitoly. Rozpočet zdravotníctva býva tradične najväčším problémom.
Spotreba, či katastrofa
Ponúkame nový produkt! Poistenie hladu! Už nikdy si nemusíte plniť košík v supermarkete podľa peňaženky! A poznáte ten pocit, keď v neznámej reštaurácii nesmelo nakúkate do jedálneho lístka, a rozhodujete sa, či je toto miesto pre vás? S Poistením hladu je ten pocit preč. Stačí vytiahnuť kartičku poistenca vždy keď vám zakručí v žalúdku a žiadna pochúťka sa pred vami neschová!
Jednoducho o zložitých liekoch
O ľudskom zdraví sa hovorí ako o nevyčísliteľnej hodnote, na ktorú má každý nárok. Zo skúseností však vieme, že nie vždy sa liečivá dostanú k ľudom, ktorí o ne žiadajú, a niektoré sú nad ich finančné možnosti. Prečo tomu tak je nám môže vysvetliť pochopenie trhu liekov na Slovensku.
Rozdeliť a predať
Po zachraňovaní nemocníc sme sa dopracovali k zachraňovaniu štátnej zdravotnej poisťovne. Déja vu? Vrátili sme sa do čias na prelome tisícročí, kedy zdravotné poisťovne nedokázali platiť poskytovateľom, ktorým následne hrozila druhotná platobná neschopnosť. Ročný deficit VšzP sa blížil 6 miliardám korún. Až mnohomiliardové oddlženie celého systému cez Veriteľ a.s. na začiatku druhej Dzurindovej vlády situáciu stabilizovalo.
Zázračné lieky: ako ich zaplatiť a neskrachovať
Téma nových a drahých liekov bude v nasledujúcich rokoch na popredných miestach v spoločenskej diskusii. Množstvo zdrojov v zdravotníckom systéme je obmedzené, preto musia existovať kvalitné mechanizmy, ktoré budú tieto obmedzené zdroje rozdeľovať na rôzne liečby.
Rozpočet na zdravotníctvo v pasci hodnoty za peniaze
Rozpočet verejnej správy na rok 2021 veľký záujem verejnosti nevyvolal. O veľkom deficite sa vedelo popredu a ostatné detaily už boli zatienené správami o čoraz zaplnenejších nemocniciach a Justičnom paláci. Rozpočet je však základný pilier finančnej stránky fungovania štátu. Pozrime sa teda aspoň na jeho malý kúsok. Vlastne nie až tak malý - zdravotníctvo je s 5,7 miliardami druhou najväčšou rozpočtovou položkou.
Biznifikujme boj proti Covidu
Keď čítate tento komentár, je už po prvom celonárodnom testovaní. Už viete, či to celé skončilo ako logistický úspech, alebo to bolo zlyhanie, o ktorom sa bude ešte roky hovoriť.