Pridáme hodinu, aby dobre bolo
Povedzte mi, aký spoločenský problém riešite, a ja vám poviem, akú vyučovaciu hodinu treba deťom v škole pridať. Takto pristupujú k vzdelávaniu detí niektorí politici na Slovensku
Uplácanie maturantov nebude fungovať
Ešte nedávno abstraktné peniaze z Plánu obnovy sa na ministerstve školstva začali pretavovať do reálnych politík. Aktuálnym príkladom je komponent s názvom: Lákanie a udržanie talentov, v rámci ktorého už funguje nástroj v podobe štipendií pre najlepších domácich študentov. Vďaka nemu dostanú vybraní maturanti, ktorí sa rozhodnú ostať študovať na Slovensku dotáciu 300 eur mesačne. Celkové náklady na štipendia sa odhadujú na viac ako 60 mil. eur.
Keď to nevieš spraviť, kúp si to. Značka: vzdelanie
Odliv mladých, šikovných ľudí do zahraničia je jeden z najväčších problémov Slovenska. Momentálne každý piaty vysokoškolák ide študovať za hranice. Tento stav nie je taký akútny ako vírus pred nemocnicou alebo Rus za hranicami, ale jednoznačne ide o jednu z najväčších výziev Slovenska na najbližšie dekády.
Návod pre ministerstvo školstva: ako pomôcť ukrajinským deťom na Slovensku
S vojnou za hranicami neprichádzajú len zlé správy, ale aj utekajúci ľudia. Drvivá väčšina z nich sú ukrajinské deti a ženy. To znamená, že na Slovensku pribudnú desaťtisíce detí, ktoré tu budú hľadať vzdelávanie od materských škôlok až po stredné školy.
Mzdy učiteľov – kríza ako príležitosť?
Mzdy učiteľov sú témou každý rok. Tentoraz je to však iné. Okrem interných argumentov o stave školstva hrá dôležitú rolu aj externý vývoj. A to predovšetkým vývoj dvoch faktorov: rastúca inflácia a vysoký deficit verejných financií. Ten prvý znamená, že aj napriek miernemu zvyšovaniu miezd učiteľov ich reálna hodnota tento rok pravdepodobne poklesne. To sa však netýka len učiteľov.
Nestrašme súkromnými školami, berme ich ako príležitosť
To, že vieme pomôcť nejakej skupine detí dostať sa ku kvalitnejšiemu vzdelaniu, by nemalo byť dôvodom na kritiku len preto, že iné deti túto možnosť nemajú.
Ako vyzerá škola bez učiteľov – inšpirácia pre naše vysoké školy?
Opakuje sa to každý rok ako topenie prvého snehu. V školstve chýbajú peniaze. Možno je načase do tejto debaty vniesť trocha nového vetra. Väčšinou sa na tento problém pozeráme statickou optikou – keď chceme pridať učiteľom, musíme zobrať dôchodcom alebo policajtom. Alebo ešte môžeme zvýšiť dane, ale tie sú už vysoké. Alebo sa zadlžiť, ale to je len iný názov pre budúce zvýšenie daní.
Čo učiť? Nech rozhodne konkurencia!
Na Slovensku sa deje veľká vec. Otvára sa obsah vzdelávania základných škôl. To znamená, že odborníci na vzdelávanie znova po nejakom čase zasadli a prepisujú to, čo sa naše deti budú a nebudú v školách učiť.
Vysoké školy musia bojovať o budúcich študentov
Na Slovensku je už dlhodobo v negatívnom svetle skloňovaná kvalita vysokých škôl. Renomé vysokých škôl nepomáha ani fakt, že viacero predstaviteľov vlády nedokončilo svoju vysokú školu svojpomocne, ale podvodom.
Má byť škola inkubátorom alebo simulátorom?
Článok Aká je úloha škôl v spoločnosti? splnil svoju úlohu a rozprúdil debatu. V reakciách zaznelo niekoľko argumentov, ale aj nepochopení, na ktoré sa sluší reagovať.