EDITOR'S PICK

Zákaz nedeľného nakupovania je späť

Niektoré politické nápady sa vracajú ako bumerang. Zákaz nedeľného predaja patrí medzi ne. Po dva a pol roku ho máme znova v parlamente. Výhodou tejto legislatívnej recyklácie je aspoň to, že kritikom stačí zopakovať staré argumenty. Sú stále platné.
Ako manažovať nepredvídateľnosť

Ako manažovať nepredvídateľnosť

Keby sme mali spraviť Bingo kartu s najčastejšie skloňovanými slovami v slovenskom zdravotníctve, čo by obsahovala? Nárok pacienta, zisk, oddlženie, mzdy, ale aj dofinancovanie a predvídateľnosť financovania.

Ako sa nemá robiť politika lekcia 34: Príplatky

Ako sa nemá robiť politika lekcia 34: Príplatky

Na septembrovej schôdzi parlamentu skupinka poslancov za stranu Smer-SD navrhla znovunaviazanie príplatkov za prácu v noci a cez víkend na minimálnu mzdu. 117 poslancov tento návrh poslalo do druhého čítania. Následne v októbri prešiel výbormi a dostal sa na ďalšiu naplánovanú schôdzu. Od toho momentu sa návrhu chytili médiá a medzi zamestnávateľmi prepukla panika.

Nechajte ceny pracovať

Nechajte ceny pracovať

Francúzsko prišlo s nápadom, že všetky parkoviská s kapacitou nad 80 áut budú musieť mať strechy s fotovoltikou. To nie je nič proti nápadu z Bruselu, že všetky nové budovy by si museli povinne nainštalovať fotovoltiku. V roku 2035 chce EÚ zakázať výrobu áut so spaľovacím motorom...

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Ako ďalej s biomasou?
ekológia #emisie

Ako ďalej s biomasou?

Ceny energií, najmä v Európe, vystrelili nahor. Na vine sú ruské imperiálne chúťky, odstávka niekoľkých jadrových reaktorov, či všeobecne inflácia.

Stále vládne neistota, podnikatelia nevedia plánovať svoje výdavky a výnimkou nie je ani poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Mnohí volajú po obnoviteľných zdrojoch energie, no ich rýchle nasadenie na zažehnanie krízy je skôr zbožné prianie, ako použiteľné riešenie.

Stovky súťažiacich si v Ekonkvíze zmeralo svoje znalosti ekonómie!
ekonkvíz

Stovky súťažiacich si v Ekonkvíze zmeralo svoje znalosti ekonómie!

Od 10.10.2022 do 28.10.2022 prebehlo ďalšie kolo Ekonkvízu, na konci ktorého sme losovali výhercov súťaže. V tomto kole sa zapojilo cez 940 súťažiacich, ktorí si zmerali sily vo vedomostiach z oblasti ekonómie. Zapojilo sa až 673 stredoškolákov zo 43 škôl a zúčastnili sa aj študenti ôsmich vysokých škôl. Do kvízu sa však mohol zapojiť každý z verejnosti bez ohľadu na vek, zamestnanie, či štúdium.

Trest pre sporiteľov v II. pilieri
dôchodkový systém

Trest pre sporiteľov v II. pilieri

Navrhovaná daň pri výbere úspor z II. piliera nie je ničím iným, len trestom za vyšší individuálny úžitok sporiteľov v starobe. K tomuto záveru ma priviedli vyjadrenia viacerých analytikov, ktorí sú proti slobodnejšiemu prístupu k úsporám. Ich argumentácia má tri spoločné znaky.

Vedeli ste?

Vláda prerozdeľuje zhruba 50% štátnych výdavkov, zvyšok predstavujú najmä výdavky Sociálnej poisťovne na dôchodky, výdavky zdravotných poisťovní a územnej samosprávy.

Naše publikácie Všetky knihy
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards