Rok vojny: Naši prarodičia prežili na kapuste a ovsenej kaši - drahé potraviny zvládneme aj my

Denník Pravda uverejnil rozhovor s analytikom Martinom Vlachynským na tému dopady vojny na Ukrajine na slovenskú ekonomiku. 

Rok vojny: Naši prarodičia prežili na kapuste a ovsenej kaši - drahé potraviny zvládneme aj my

Martin Vlachynský, INESS: 

"Myslím si, že tému hrozieb si môžeme rozdeliť na dve skupiny. Jedna skupina bola celková ekonomická neistota. Veľký ozbrojený konflikt v Európe, ktorý tu dlhé roky nebol. Nevedelo sa, ako sa to bude rozvíjať. V podstate krátko po skončení „covidového šoku“ prišiel takýto ďalší šok. Dovolím si tvrdiť, že táto hrozba trocha odznieva. Zo začiatku boli obavy, či nebude pokračovať ďalej do Európy, či už do Baltického regiónu, smerom na Poľsko, Moldavsko a ďalej. Súčasná situácia vyzerá zatiaľ stabilizovaná, aj keď stať sa môže všeličo. Druhá skupina sú priame ekonomické hrozby, aj keď do malej miery aj prvá ohrozuje ekonomiku. Ekonomické hrozby sa týkali veľmi úzkej skupiny komodít, najmä energetických. Rusko samo osebe z hľadiska globálneho obchodu nie je príliš významný hráč, s podielom menej ako 2 % na svetovej ekonomike, s výnimkou energetických komodít, ropy, plynu, niektorých ďalších surovín, minerálov. V lete 2022 energetická panika dosahovala extrémne rozmery. Ceny vyleteli do šialených výšok. Ale dnes máme ceny plynu výrazne upokojené, rovnako sa upokojujú aj ceny elektrickej energie. Ceny ropy sa viac–menej okrem krátkeho obdobia celú dobu držali na rozumných úrovniach. Aj táto energetická hrozba sa z akútnej mení na plazivú a stáva sa už skôr takou výhovorkou."

Celý rozhovor zo dňa 28.2.2023 si môžete pozrieť tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards