Na Slovensko mieri miliardová investícia. VW si namiesto Turecka vybral Bratislavu

Pravda uverejnila článok s vyjadrením Martina Vlachynského k investícii VW. 09. 11. 2020.

Na Slovensko mieri miliardová investícia. VW si namiesto Turecka vybral Bratislavu

Martin Vlachynský, INESS

"Nová investícia VW v Bratislave bude mať priaznivý vplyv na zamestnanosť aj pre tvorbu hrubého domáceho produktu,” myslí si dopravný analytik Jozef Drahovský. Ešte viac by však podľa neho ekonomiku potešilo, ak by súčasťou tejto investície bolo nielen posilnenie výroby, ale aj vývoja v automobilovom priemysle.

Súhlasí s ním aj analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský. "Potešiteľné je aj to, že podľa všetkého k tejto investícii nebudú naviazané žiadne veľké štátne investičné stimuly,” hovorí. Otázne podľa neho je, nakoľko bol koncern VW k investícii motivovaný plánovaným zavedením slovenského systému kurzarbeit. Ten už predstavil rezort práce.

O jeho efektívnosti Vlachynský pochybuje. "Hoci pre investorov môže byť takáto sociálna záchranná sieť pre podniky pohodlná, slovenských daňovníkov môže stáť v budúcnosti nemalé peniaze a povedie k väčšej byrokratizácii podnikateľského prostredia a podpore morálneho hazardu,” tvrdí analytik.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards