Ako hodnotíte návrh budúcoročného rozpočtu? (Hospodárske noviny)

Vláda síce plánuje v budúcom roku deficit znižovať, oproti roku 2013 však ide len o 378-miliónový pokles, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 14.10.2014 Ján Dinga z INESS. Na porovnanie, príjmy z daňovo-odvodového zaťaženia majú medzi rokmi 2013 a 2015 stúpnuť o 1,6 miliardy eur.

Ako hodnotíte návrh budúcoročného rozpočtu? (Hospodárske noviny)

Katarína Muchová, Slovenská sporiteľňa

Tento schodok je ambiciózny, aj keď dosiahnuteľný. Štát chce dosť veľkú časť konsolidácie dosiahnuť na výdavkovej strane. Ešte však nie sú známe detaily, takže zatiaľ je to ťažké posúdiť z hľadiska možných rizík.

Martin Reguli, Nadácia F. A. Hayeka

Celkovo tento návrh považujem z hľadiska očakávania znižovania deficitu za prehnane optimistický najmä z príjmovej stránky, ktorú sa snaží vláda dlhodobo tlačiť prostredníctvom nových daní a zvyšovania daňovej kontroly.

Ján Dinga, INESS

Vláda síce plánuje v budúcom roku deficit znižovať, oproti roku 2013 však ide len o 378-miliónový pokles. Na porovnanie, príjmy z daňovo-odvodového zaťaženia majú medzi rokmi 2013 a 2015 stúpnuť o 1,6 miliardy eur.

Peter Goliaš, INEKO

Rizikom je, že v parlamente dôjde k zvyšovaniu výdavkov napríklad na platy učiteľov a štátnych úradníkov, čím by bol v podstate obídený zákon o rozpočtovej zodpovednosti a zvýšil by sa cielený deficit. Nateraz je preto priskoro definitívne hodnotiť rozpočet, treba si počkať, čo sa s ním stane v parlamente.

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 14.10.2014
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards